Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo groźne pożary sadzy. Są już pierwsze przypadki w powiecie koneckim. Słup ognia i iskier półtora metra powyżej komina. Zobacz zdjęcia

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Sezon grzewczy nie rozpoczął się jeszcze na dobre, a już strażacy wyjeżdżają do pierwszych tej jesieni pożarów sadzy. Z jednym z takich przypadków, było niedawne zgłoszenie z gminy Stąporków. Strażacy relacjonują, że w szczytowym momencie słup ognia i iskier dochodził do półtora metra powyżej komina.

Niebezpieczne pożary sadzy

Do zdarzenia doszło pod koniec września. Strażacy z Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Stąporkowie zostali wezwani do pożaru domu jednorodzinnego tuż przed godziną 18. Zgłoszenie dotyczyło pożaru sadzy.

Gdy przyjechali na miejsce zdarzenia relacjonowali, że w szczytowym momencie słup ognia i iskier dochodził do półtorej metra. Opanowanie pożaru i wygaszenie rozgrzanego przewodu kominowego zajęło im ponad półtorej godziny.

Zwracamy szczególną uwagę, aby przed rozpoczęciem palenia w piecach obowiązkowo skorzystać z usług kominiarskich. Bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia nie wykonamy tego, w sposób dający bezpieczeństwo. Prosimy również przed sezonem dokonać niezbędnych prac porządkowych na poddaszach. Odsunąć na bezpieczną odległość od przewodu kominowego wszystkie łatwopalne przedmioty. W wielu starszych domach na strychu zalega gruba warstwa siana, która niezwłocznie powinna być usunięta. Wokół komina musi pozostać bezpieczna wolna strefa
- radzą strażacy

Przypominamy:
Zgodnie z prawem ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego przewody dymowe i spalinowe powinno się czyścić:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Co roku notowanych jest również wiele niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji związanych z czadem, czyli tlenkiem węgla, który powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny
  • bezbarwny
  • pozbawiony smaku

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia
  • wad konstrukcyjnych
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie