Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bartłomiej Kamiński: Nie bagatelizujmy objawów

Piotr STAŃCZAK [email protected]
Doktor Bartłomiej Kamiński zajął trzecie miejsce w plebiscycie na Lekarza Roku 2012 w powiecie skarżyskim. Specjalizuje się m.in. w leczeniu nowotworów głowy, szyi, krtani.
Doktor Bartłomiej Kamiński zajął trzecie miejsce w plebiscycie na Lekarza Roku 2012 w powiecie skarżyskim. Specjalizuje się m.in. w leczeniu nowotworów głowy, szyi, krtani. Archiwum prywatne
Bartłomiej Kamiński zajął trzecie miejsce w plebiscycie na Lekarza Roku 2012 w powiecie skarżyskim. Specjalizuje się m.in. w leczeniu nowotworów.

Bartłomiej Kamiński

Bartłomiej Kamiński

Pochodzi z Wielkopolski. Skończył studia na Akademii Medycznej w Poznaniu. Później spotkał profesora Stanisława Bienia i przez blisko 10 lat pracował w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Od 2011 roku zatrudniony na oddziale laryngologii Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Ma żonę Martę i trójkę dzieci, Zosię - uczennicę drugiej klasy szkoły podstawowej, Basię - przedszkolaka i 6-miesięcznego Antka.

Doktor Bartłomiej Kamiński od dwóch lat pracuje w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej, kieruje działem otolaryngologii. Zdobywca trzeciego miejsce w plebiscycie "Echa Dnia" na Lekarza Roku 2012 w powiecie w swojej pracy ma do czynienia z wieloma chorymi także na nowotwory. - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy na oddziale 750 operacji - wspomina.

Piotr Stańczak: Jak pan przyjął wyróżnienie - trzecie miejsce w plebiscycie na Lekarza Roku 2012 w powiecie skarżyskim?

Dr Bartłomiej Kamiński: - Trzecia lokata w plebiscycie to dla mnie duże zaskoczenie, ale jednocześnie wyróżnienie, które zobowiązuje do dalszej pracy.

Specjalizuje się pan w otolaryngologii. Czym ona się zajmuje jako dziedzina medycyny?
- Schorzeniami uszu, nosa, gardła, jamy ustnej i krtani, w obrębie szyi oraz skóry twarzy. Nowotwory skóry, które bardzo często są bagatelizowane, niestety coraz częściej stanowią przyczynę zgonów. Laryngolodzy operują je w obrębie twarzy, gdzie na małej przestrzeni znajdują się ważne struktury jak powieki, nos, wargi, małżowiny uszne. Wycięcie nawet niewielkiej zmiany często wymaga rekonstrukcji, aby zapobiec deformacji tych struktur.

Dlaczego pan zdecydował się akurat na tę specjalizację?
- W trakcie studiów spotkałem na swojej drodze profesora Witolda Szyftera , który był opiekunem studenckiego koła naukowego przy Klinice Laryngologii Akademii Medycznej w Poznaniu, a następnie profesora Stanisław Bienia, kierownika Działu Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Obaj panowie to najwyższej klasy specjaliści, ale również doskonali nauczyciele. Potrafili pokazać, iż otolaryngologia to bardzo interesująca dziedzina.

Z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej zgłaszają się do pana pacjenci?
- Głównie ze schorzeniami zapalnymi w obrębie narządów laryngologicznych, ale na drugim miejscu są pacjenci z nowotworami.
Co jest najczęstszym powodem raka głowy, szyi, krtani? Jakie są pierwsze objawy, które sami możemy zauważyć?
- Najczęstszy nowotwór w obrębie głowy i szyi to rak krtani, który rozwija się głównie u palaczy tytoniu. Objawem jest chrypka, świadczy ona o zajęciu fałdów głosowych. W przypadku innej lokalizacji, niż fałdy głosowe, objawami raka może być duszność bądź trudność w połykaniu pokarmów. W tym miejscu chciałbym zaapelować, aby wszystkie osoby, które mają niegojące się owrzodzenie, powiększający guzek na skórze twarzy, udały się do nas w celu konsultacji czy dana zmiana jest niebezpieczna i wymaga leczenia.

Proszę opowiedzieć więcej o dziale otolaryngologii w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku. Ilu pacjentów przyjęliście w ubiegłym roku, jakie operacje są tu najczęściej przeprowadzane?
- W 2012 roku na oddziale otolaryngologii było hospitalizowanych blisko 1200 pacjentów, z czego prawie 750 osób zostało zoperowanych. Najczęstsze zabiegi to operacje migdałków u dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia, operacje endoskopowe nosa i zatok, zabiegi mikrochirurgiczne krtani, operacje torbieli bocznych i środkowych szyi, operacje ślinianek oraz nowotworów skóry.

Jak pan odpoczywa w wolnym czasie, regeneruje siły. Proszę wymienić pasje, hobby?
- Obowiązki zawodowe i rodzinne powodują, iż mam niewiele wolnego czasu. Jeszcze niedawno dość regularnie brałem udział w zawodach biegowych, włącznie z maratonami. Obecnie znajduję jedynie czas na przebiegnięcie kilku czy kilkunastu kilometrów raz w tygodniu, zimą wraz z dzieci jeżdżę na nartach.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie