Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bartłomiej Sienkiewicz na spotkaniu w kazimierskiej bibliotece. Ciekawie opowiadał nie tylko o swoim pradziadku [ZDJĘCIA]

R
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej
W czwartek, 26 września w murach Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej imienia Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Bartłomiej Sienkiewicz jest pisarzem, politykiem, politologiem, współtwórcą Ośrodka Studiów Wschodnich, prawnukiem naszego noblisty Henryka Sienkiewicza i liderem listy Koalicji Obywatelskiej w Sejmu w Świętokrzyskiem.

Podczas czwartkowego wieczorku literackiego kazimierska publiczność mogła się dowiedzieć wielu ciekawostek o Henryku Sienkiewiczu i jego dziełach. Na początku spotkania zgromadzeni goście dowiedzieli się, że autor przybył pierwszy raz do Kazimierzy Wielkiej, aby wypromować swoją książkę ”Sienkiewicz z nami”.

Gość opowiadał o swoim Wielkim Pradziadku. Można było poznać kulisy pobytu Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. Dowiedzieć się o tym, jak nowoczesny kraj wywarł wielki wpływ na młodego twórcę, jak były drukowane w gazetowych odcinkach „brukowce” z gatunku płaszcza i szpady. Bohater spotkania opowiedział o Helenie Modrzejewskiej, która prowadziła coś w rodzaju super firmy sprzedającej usługi kulturalne (jeździła po Ameryce własnym pociągiem i występował oczywiście odpłatnie na wszystkich dworcach), zaś prywatnie była przyjaciółką wielkiego pisarza. Następnie gość opowiedział o swoim postrzeganiu Trylogii. Zwrócił uwagę, że dawne państwo, to państwo wielonarodowościowe w którym było miejsce dla Polaków, Litwinów, Rusinów (Ukraińców). Główni oponenci polityczni „Ogniem i mieczem” to rdzenni Rusini (senatorowie Kisiel i Wiśniowiecki), a jednak obywatele wspólnego państwa. Dla dobra tego państwa Litwin pochodzący spod Orszy (obecnie Białoruś) broni Jasnej Góry. Po naszej katolickiej, narodowej polskiej stronie walczy Szkot Ketling oraz tatarzy którym przewodzi chorąży orszański. Okres połowy XVII wieku to początek końca wielonarodowej Rzeczypospolitej, niektóre konflikty wywołane w tym okresie jak powstanie Chmielnickiego odbijają się bolesną „czkawką” do dzisiaj. Pozostałością po wieloetnicznej, Rzeczypospolitej są… geny.

Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że przeprowadził badania genetyczne, których wynikiem było stwierdzenie, iż ród Sienkiewiczów jest pochodzenia kresowego, tatarskiego. Podczas spotkania w bibliotece Bartłomiej Sienkiewicz odpowiadał również na liczne pytania związane na przykład z działalnością Ośrodka Studiów Wschodnich, którego jest współzałożycielem, odbieraniem przez Henryka Nagrody Nobla czy też stanem edukacji i kultury w Polsce przed stu laty i obecnie.

Organizatorami czwartkowego spotkania była Gmina Kazimierza Wielka oraz Biblioteka Publiczna. Samorząd na spotkaniu reprezentowali burmistrzowie: Adam Bodzioch i Łukasz Maderak, przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piwudzki oraz radni zaś bibliotekę dyrektor Nina Turek Kwiecień z pracownikami.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie