Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bartoszowiny. Odsłonięcie pomnika mieszkańców zamodrowanych przez hitlerowców

Ewa Łukomska
Wieniec pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców złożyli między innymi radna gminy, Grażyna Wojtachnia, wójt Andrzej Gąsior oraz przewodniczący Rady Gminy, Sylwester Kozłowski.
Wieniec pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców złożyli między innymi radna gminy, Grażyna Wojtachnia, wójt Andrzej Gąsior oraz przewodniczący Rady Gminy, Sylwester Kozłowski. archiwum gminy
W niedzielę, 4 września w miejscowości Bartoszowiny w gminie Nowa Słupia, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego zamordowanych członków rodzin Kowalczyków, Rogów i Bilmanów. Zginęli oni z rąk hitlerowców 6 marca 1943 roku. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych, kombatanci oraz reprezentanci organizacji i stowarzyszeń działających na terenie gminy Nowa Słupia.

Fundusze na odnowienie pomnika zamordowanych w 1943 roku mieszkańców Bartoszowin przekazała gminie w formie dotacji wojewoda Agata Wojtyszek, która także pojawiła się na uroczystości. Podczas swojego wystąpienia wojewoda podkreślała rolę działającego podczas II Wojny Światowej w Świętokrzyskim ruchu oporu. Mówiła również, że warto upamiętniać wydarzenia z przeszłości, aby budować w młodszych pokoleniach tożsamość narodową.

W odsłonięciu odnowionego pomnika udział wziął także senator Krzysztof Słoń, który również poparł ideę pielęgnowania pamięci o historycznych wydarzeniach. Ponadto zaznaczył, że najlepszym pomnikiem dla bohaterów nie są kamienne obeliski, lecz serca, będące skarbnicą pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zarówno wojewoda Agata Wojtyszek, jak i senator Krzysztof Słoń na ręce Aleksandry Kowalczyk, żony Zygmunta Kowalczyka, jedynego ocalałego z marcowego mordu, złożyli podziękowania za postawę jej bliskich względem ojczyzny. Z kolei Zdzisław Dobrut, prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kielcach, uhonorował ostatniego żyjącego świadka wydarzeń z marca 1943 roku okolicznościową odznaką. Następnie odnowiony pomnik odsłonięto, a ksiądz podpułkownik Jan Mikos poświęcił obelisk.

Następnie wszyscy udali się do Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu, gdzie ojciec superior Zygfryd Wiecha odprawił mszę w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców.

Niedzielne uroczystości przygotowali wspólnie wójt gminy Nowa Słupia, Andrzej Gąsior oraz prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych pułkownik Jarosław Chrobot. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała orkiestra z Rudek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie