Beata Salata z "nowego" liceum w Końskich: - Czasy...

  Beata Salata z "nowego" liceum w Końskich: - Czasy dyrektorów siedzących z biurkiem dawno się skończyły

  Paulina Baran

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Beata Salata z "nowego" liceum w Końskich: - Czasy dyrektorów siedzących z biurkiem dawno się skończyły
  W II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich nie ma czasu na nudę. O tym, dlaczego warto się tutaj uczyć rozmawiamy z dyrektor Beatą Salatą. Prowadzona przez nią szkoła od kilku lat osiąga najlepsze wyniki w powiecie.
  Beata Salata z "nowego" liceum w Końskich: - Czasy dyrektorów siedzących z biurkiem dawno się skończyły
  W prowadzonym przez Panią Liceum Ogólnokształcącym ciągle dzieje się coś ciekawego. Na czym polega nauka w klasie dwujęzycznej oraz eksperymentalnej?

  Klasa eksperymentalna powstała w roku 2012. Eksperyment zatwierdzony został przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, po trzech latach opinia dotycząca jego funkcjonowania była pozytywna i dzięki temu klasa działa do dnia dzisiejszego. Innowacja polega na tym, że uczniowie oprócz przedmiotu wiodącego, czyli matematyki sami dobierają sobie przedmioty, które chcą rozszerzać. Do wyboru mają geografię, biologię, chemię, fizykę i informatykę.

  Czy ta klasa cieszy się popularnością?

  Bardzo dużą. Ta klasa ma ograniczoną liczbę miejsc, jest ich tylko dwadzieścia więc co roku na jedno miejsce przypadają trzy osoby. Przedmioty wykładane są tutaj na nieco wyższym poziomie niż normalnie, mówię przede wszystkim o matematyce. Być może dlatego z tej klasy wywodzi się wielu naszych finalistów i laureatów prestiżowych olimpiad przedmiotowych.

  Jeśli chodzi o klasę dwujęzyczną to została ona zatwierdzona przez organ prowadzący i organ nadzoru. Jest to pierwsza tego typu klasa utworzona w województwie świętokrzyskim, uczniowie będą mogli za dwa lata przystąpić do dwujęzycznej matury, choć chcę zaznaczyć, że to nie będzie ich obowiązkiem. Uczniowie w tej klasie mają rozszerzony nie tylko język angielski, w tym języku rozszerzają też historię powszechną, wiedzę o społeczeństwie i wiedzę o kulturze. To jest całkowita innowacja w nauczaniu i myślę, że dopiero za dwa lata będziemy mogli zapytać uczniów, czy było warto wybrać właśnie ten kierunek.

  Z początkiem tego roku szkolnego w II Liceum powstało Koło Naukowe Wydruku 3 D. Wiemy, że drukarkę podarowaną szkole przez Fundację Świętego Mikołaja wręczyła pierwsza dama Agata Duda. Jakie są efekty pracy koła?

  Koło Naukowe Wydruku 3 D tworzy grupa pasjonatów z klas pierwszych, których zainspirowała pani Alicja Sobaś - nauczyciel fizyki. Drukarka 3 D tak bardzo fascynuje uczniów, że spotykali się oni na każdej długiej przerwie po to, żeby poznać samą ideę jej funkcjonowania. W tym momencie młodzież może już poszczycić się skonstruowanym przez siebie dronem. Wydruk 3 D nie był prostą sprawą, najpierw trzeba było przecież zaprojektować drona. Młodzież spędziła przy pracy długie godziny, czasem pracowała z nauczycielem przez pół nocy.

  Jest Pani dyrektorem Nowego Liceum już 10 lat. Jaki jest Pani sposób na sukces?

  Najważniejsza jest pasja. Trzeba kochać to, co się robi nawet kiedy coś nam nie wychodzi. Sztuczność nie przyniesie efektów nigdy, a czasy dyrektorów siedzących za biurkiem już dawno się skończyły. Aby nadążyć za wszystkim, co przynosi współczesny świat trzeba mieć bardzo dobry kontakt z młodzieżą i z rodzicami, bo wtedy wiemy, co robimy dobrze, co musimy zmienić, a co możemy tylko udoskonalić.


  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko


  ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Dwaj chłopcy nie żyją, bo weszli na cienki lód i nagi mężczyzna na ulicach Włocławka


  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Wideo

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone