Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beata Stępień Honorowym Profesorem Oświaty! Wielkie wyróżnienie dla nauczycielki ze szkoły rolniczej w Cudzynowicach

Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Beata Stępień, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim.
Beata Stępień, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. Archiwum
Beata Stępień, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach został honorowym profesorem oświaty. To wielkie wyróżnienie, przyznawane tylko najlepszym pedagogom.

W środę, 14 października z udziałem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego oraz wiceminister Marzeny Machałek odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas wydarzenia minister Dariusz Piontkowski nadał tytuł honorowego profesora oświaty 25 nauczycielom z całej Polski. Tytuł ten otrzymała także Beata Stępień, nauczycielka z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Dołączyła tym samym do ośmiu nauczycieli z województwa świętokrzyskiego posiadających już ten tytuł.

Beata Stępień od 24 lat jest nauczycielem przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie (obecny Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Jednocześnie jest absolwentką Studium Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- Często zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że zostałam nauczycielem? Teraz wiem to dzięki wspaniałym pedagogom i moim wychowawcom. To ważne jakich pedagogów spotykamy na naszej drodze. Kim dla mnie jest nauczyciel? To człowiek dla innych – dzieli się swoją opinią Beata Stępień. - Jaki jest sposób na to, aby zostać honorowym profesorem oświaty? Praca i jeszcze raz praca.

Tytuł honorowego profesora oświaty może być nadany nauczycielowi dyplomowanemu, który posiada: co najmniej 20–letni okres pracy w zawodzie nauczyciela, w tym co najmniej 10–letni okres pracy jako nauczyciel dyplomowany, znaczący i uznany dorobek zawodowy.
Efektem działań dydaktycznych pani Beaty są bardzo dobre oceny uczniów na koniec roku szkolnego, bardzo wysokie wyniki z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista i technik rachunkowości, sukcesy w konkursach i olimpiadach potwierdzone licznymi stypendiami uczniów, w tym stypendiami: Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w olimpiadach przedmiotowych oraz stypendiami dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszarów wiejskich. Osiągnięcia jej „olimpijczyków” zadecydowały o przyznaniu szkole, w której od wielu lat pracuje wyróżnienia: Brązowej Tarczy i tytułu – „Najlepszego Technikum w Polsce 2015” przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i jednocześnie szkoła znalazła się wśród wszystkich szkół średnich w Polsce na 110 miejscu w Rankingu Szkół Olimpijskich.

Uczniowie Beaty Stępień zajmują wysokie lokaty w Polsce i województwie w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Honorowy profesor oświaty pracuje z uczniem zdolnym wykraczając poza swoje obowiązki szkolne. Organizuje spotkania Koła Młodych Ekonomistów, którego jest założycielem. W sposób innowacyjny i poprzez indywidualne podejście do ucznia przekazuje swoją wiedzę i umiejętności. Jej trud i poświęcenie został nagrodzony osiągnięciami jej podopiecznych na szczeblu centralnym w olimpiadach ogólnopolskich Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – blok agrobiznes oraz w konkursach przedmiotowych: Konkursie Wiedzy z Rachunkowości, Konkursie „Zostań Rachmistrzem”, Konkursie Wiedzy Ekonomicznej.

Wśród nich są finaliści i laureaci etapów centralnych Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej i Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – blok agrobiznes, którzy zajmowali pierwsze i drugie miejsca w Polsce. Sukcesy te nie przyszły same, często była to trudna i żmudna praca, poświęcenie swojego wolnego czasu po zajęciach lekcyjnych, w wolne soboty, a także w czasie przerw świątecznych i ferii. Sukcesy okupione są trudem, ale dążenie i osiągnięcie celu wynagradza je. Jednym z większych sukcesów było pokonanie u uczniów stresu i przekonania, że nie są w stanie dorównać uczniom z renomowanych szkół. Nowa honorowa pani profesor często przytaczała humorystyczne słowa poprzedniego dyrektora szkoły „głową pani muru nie przebije, nie dorównamy szkołom z dużych miast”. Mimo chwil zwątpienia, nie poddawała się, dążyła do celu. Wiedziała, że tylko dzięki własnej wytrwałości jest w stanie pomóc swoim uczniom w realizacji ich planów i marzeń. W historii szkoły wcześniej żaden uczeń nigdy nie zakwalifikował się do etapu centralnego. Warto czekać na takie chwile, bo nie ma nic wspanialszego jak widzieć ich radość i szczęście, a łzy same napływają do oczu. Trafnie odkrywa zdolności uczniów, wspiera i motywuje ich do pracy nad własnym rozwojem. Przeciętny, a nawet osiągający słabe wyniki w nauce uczeń poprzez jej wsparcie i pomoc w rozwijaniu jego pasji i zainteresowań staje się jednym z najlepszych.

Jej uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie sięgające 100 procent zdawalności w ramach kwalifikacji: Prowadzenie działalności i Prowadzenie rachunkowości
Beata Stępień od 2018 roku jest członkiem Rady Regionu Świętokrzyskiego „Solidarności” Sekcja Oświaty i Wychowania. Pełni także funkcję Przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej zrzeszającej nauczycieli szkół podstawowych, średnich i placówek oświatowych z powiatu kazimierskiego

Uhonorowana tytułem honorowego profesora oświaty Beata Stępień ma bogaty i uznany dorobek zawodowy potwierdzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodami Starosty Powiatu Kazimierskiego, nagrodami dyrektora szkoły. Otrzymała także wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – brązową, srebrną oraz złotą honorową odznakę za pracę z uczniem zdolnym oraz rozwijanie pasji i zainteresowań naukami ekonomicznymi.

Prywatnie jest osoba o wielu zainteresowaniach związanych z informatyką, piłką ręczną, siatkówką, piłką nożną, ogrodnictwem, budownictwem, strzelectwem sportowym, narciarstwem czy turystyką górską. Znana jest ze swoich pasji do „majsterkowania – zrób to sam”. Często bierze udział w zawodach strzeleckich.

Beata Stępień to już drugi nauczyciel z powiatu kazimierskiego wyróżniony tytułem profesora oświaty. W ubiegłym roku taki sam zaszczyt spotkał Jarosława Miszczyka, nauczyciela matematyki z Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie