Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beczki z chemikaliami, podpalenia szkodliwych odpadów. W Świętokrzyskiem walczą z przestępczością środowiskową. Jest nowy wydział (WIDEO)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Beczki z nieznaną substancją w miejscowości Skadla w gminie Gnojno, nielegalny demontaż pojazdów w Winiarkach w gminie Dwikozy czy najświeższa sprawa związana z odkryciem beczek z chemikaliami na terenie kieleckiego szpitala MSWiA. Wszystkimi wykroczeniami tego typu zajmować się będzie nowo utworzony Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej działający w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Beczki z chemikaliami, podpalenia szkodliwych odpadów. Będą walczyć z przestępczością środowiskową

O szczegółach mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Cieszę się, że jesteśmy świadkami tak dobrego dnia dla Inspekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Dano bowiem pewne instrumenty formalno-prawne do walki z przestępczością środowiskową. Ta przestępczość nie zna granic międzynarodowych, ani granic pomiędzy województwami. Grupy przestępcze w sposób bardzo wyrafinowany i przebiegły działają na szkodę środowiska w różnych wymiarach. Po to, by walka z tym była na miarę XXI wieku wprowadzono możliwość tworzenia Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Świętokrzyskie jest jednym z tych województw, które najwcześniej wprowadzają tego typu rozwiązanie – podkreślił wojewoda.

Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 roku umożliwiono tworzenie komórek organizacyjnych dedykowanych zwalczaniu przestępczości środowiskowej. Na tej podstawie, wojewoda świętokrzyski Zarządzeniem z dnia 30 września 2022 roku nadał nowy Statut oraz zatwierdził nowy Regulamin Organizacyjny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zgodnie z którym z dniem 1 października 2022 roku do życia został powołany nowy wydział - Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Wojewoda dodał, że co rusz pojawiają się doniesienia o nielegalnych składowiskach substancji wysoce niebezpiecznych czy o celowych podpaleniach składów z niebezpiecznymi materiałami. - Jako przykład może posłużyć niedawne ujawnienie składowiska odpadów na terenie należącym do Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – zaznaczył Zbigniew Koniusz.

Przypomnijmy, że sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Na terenie szpitala MSWiA odkryto ponad 20 mauzerów o pojemności tysiąca litrów. Była tam też spora liczba mniejszych pojemników. Sytuacja jest na razie rozwojowa.

- Po to, by skuteczniej eliminować przypadki tego typu tworzymy wyspecjalizowany Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej z ludźmi, którzy wiedzą gdzie, kogo i jak znaleźć. I wiedzą również jak skutecznie przeprowadzić całą procedurę, aby sprawcę danego czynu pociągnąć do odpowiedzialności – dodał wojewoda Zbigniew Koniusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie