Będą nowe miejsca na cmentarzu w Cedzynie. Jest też...

  Będą nowe miejsca na cmentarzu w Cedzynie. Jest też kolumbarium

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Będą nowe miejsca na cmentarzu w Cedzynie. Jest też kolumbarium
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Dawid Łukasik

  Nie ma już miejsca na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie. Zmarli są grzebani w starych grobach, o które nikt już nie dbał i zakończyły się umowy dzierżawy. Wkrótce to się zmieni, ponieważ w poniedziałek otwarto uroczyście nową część nekropolii.


  - Nowa część cmentarza ma 3,9 hektara, zmieści się na niej 3600 grobów murowanych, 300 ziemnych i 700 dla dzieci. Znalazło się też miejsce dla kolumbarium, czyli ścianę z miejscami na urny ze spopielonymi prochami.
  Szacujemy, że ten teren wystarczy na 10-15 lat. Rocznie mamy około 700 pochówków, ale około połowa z nich jest organizowana w istniejących grobach. Zwykle ludzie kupują podwójne miejsce- informuje Dariusz Toborek, kierownik Cmentarza Komunalnego na Cedzynie. – Zlikwidowaliśmy też stare groby, na które dwudziestoletnia umowa dzierżawy wygasła i nikt o nie nie dbał od wielu lat. Przeprowadziliśmy ekshumację i prochy zostały przeniesione od ossarium, gdzie spoczęły w zbiorowej mogile. Mamy zewidencjonowane nazwiska tak pochowanych osób i w razie, gdy się zgłosi ktoś z rodziny, wskażemy miejsce, gdzie mogą zapalić świeczkę czy pomodlić się nad prochami.

  Nowy teren jest kompletnie przygotowany do organizowania pochówków. – Wybudowaliśmy aleje, oświetlenie i ogrodzenie. Przy każdej alei stoi panel z nazwą kwatery, dzięki temu łatwo znaleźć grób. Zamontowaliśmy zdroje z wodą. Teren został obsadzony roślinami, które będą dawać cień. Są to krzewy – żywotniki, a od strony ulicy drzewa. Centralne miejsce zajmuje kolumbarium, a w jego środku zamontowano ławki.

  Dodaje, że w sumie miasto kupiło na powiększenie cmentarza 6,6 hektara gruntu, i w razie potrzeby zagospodaruje pozostałe 1,7 hektara.

  W poniedziałek nowy fragment nekropolii został poświęcony przez księdza Andrzeja Drapałę oraz pastora Andrzeja Jeziernickiego, zwierzchnika Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Polsce.

  - Kiedyś ktoś zapytał, gdzie jest najwięcej zakopanych talentów. Jest ich najwięcej na cmentarzu. Wszyscy otrzymujemy talent od Boga, a tylko nieliczni go wykorzystują. Życzę wszystkim, żeby żaden talent tu nie został – mówił pastor podczas uroczystości.

  Pochówki w nowej części nekropolii będą możliwe od 3 sierpnia. Cmentarz na Cedzynie powstał w 1977 roku, ostatni raz był powiększany w 1992 roku. Do tej pory miał 20 hektarów.

  Za 20- letnią dzierżawę miejsca na tradycyjny grób trzeba zapłacić 1350 złotych, za urnowy 670 złotych a za miejsce w kolumbarium 2200 złotych.

  - Ta ostania forma pochówku jest najtańsza, ponieważ w przypadku grobu tradycyjnego i urnowego trzeba go jeszcze wymurować, kupić płytę a to kosztuje kilkaset złotych, a miejsce w kolumbarium jest gotowe, tylko wstawić pojemnik z prochami – informuje kierownik Toborek.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (27)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (27) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018