Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą obrzędy, a także… skoki spadochronowe. W Masłowie podziękują za plony

bb
W niedzielę, 28 sierpnia w Masłowie Pierwszym odbędą się dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Masłów. To będzie wielkie święto tych, którzy żyją z uprawy zbóż, roślin, warzyw i owoców. Nie zabraknie atrakcji, w tym nie tylko tych o charakterze ludowym. Zaplanowano też… skoki spadochronowe.

Dożynki rozpoczną się o godzinie 12 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Masłowie. W jej trakcie nastąpi poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych. Po godzinie 13 spod świątyni wyruszy korowód dożynkowy na płytę lotniska, gdzie odbywać się będzie cała dożynkowa zabawa z ceremoniałami, między innymi obrzędem ośpiewania wieńców.

Potem zostaną rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejsze gospodarstwo agroturystyczne powiatu kieleckiego oraz piękną i bezpieczną zagrodę, a także nastąpi wybranie najpiękniejszego wieńca dożynkowego, który będzie reprezentował nasz powiat 4 września na Dożynkach Wojewódzkich w Końskich.
- Nasza gmina po raz pierwszy jest gospodarzem dożynek o charakterze powiatowym. To dla nas zaszczyt, dlatego mam nadzieję, że będzie to wspaniała impreza. Przede wszystkim podziękujemy rolnikom za ich pracę, trud w nią włożony oraz za tegoroczne plony, jakie uzyskali. Będziemy też świętować i bawić się, bo zaplanowaliśmy wiele atrakcji artystycznych, czyli występy między innymi zespołów pieśni i tańca – mówi Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.

- Mam nadzieję, że wszyscy, którzy przyjadą w niedzielę do Masłowa, będą się świetnie bawić. Zwłaszcza, że będzie można też posmakować naszych regionalnych świętokrzyskich produktów. Kilkunastu wystawców zapowiedziało bowiem udział i prezentację swoich wyrobów – dodaje Michał Godowski, starosta kielecki. Ponieważ Dożynki Powiatowe odbędą się na lotnisku w Masłowie, będzie można też oglądać skoki spadochronowe w wykonaniu spadochroniarzy z Aeroklubu Kieleckiego.

Dożynkom będą przewodzić ich starostowie, których w tym roku wybrano Krystynę Grzegolec z Masłowa Pierwszego i Roman Popis z Obic w gminie Morawica. Krystyna Grzegolec z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 7 hektarów, które specjalizuje się w produkcji mleka. Ma aż dziesięcioro dzieci. Roman Popis z żoną posiada gospodarstwo o powierzchni 150 hektarów. Hoduje bydło opasowe, czyli z przeznaczeniem na mięso. Ma trzy córki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie