Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą szukać rzadkich gatunków roślin i zwierząt

Lidia CICHOCKA [email protected]
Zgniotka cynobrowego oraz innych rzadkich gatunków chrząszczy, owadów roślin i grzybów będą szukać w Ostoi Wierzejskiej uczestnicy warsztatów przyrodniczych

Naukowcy z całej Polski przyjadą do Kielc, by zbadać Ostoję Wierzejską, najmniejszy, ale i bardzo słabo poznany obszar chroniony położony za osiedlem Dąbrowa. Zjawią się na zaproszenia pasjonata przyrody, Łukasza Misiuny.

- Przyjadą do nas specjaliści od owadów, roślin, grzybów - zapowiadał na spotkaniu poświęconemu Ostoi Wierzejskiej w Szklanym Domu w Ciekotach.

Misiuna pracuje w świetlicy środowiskowej w Kielcach, ale przyroda jest jego pasją. - Po terenach gdzie jest ostoja chodzę do 20 lat, mieszkam w pobliżu - wyjaśnia. - Sprawą jego ochrony zająłem się kilka lat temu. Przy tworzeniu obszarów Natura 2000 udało się wytyczyć granice Ostoi Wierzejskiej. Co prawda zamiast planowanych 700 hektarów zajmuje ona tylko 260 ha i rozciąga się tuż za osiedlem Dąbrowa.

Teren, który składa się głównie z wilgotnych lasów i łąk, objęto ochroną w styczniu 2011 roku. Wtedy też zaczęło się jego intensywne poznawanie. - W tej chwili rzadkich, chronionych, często zagrożonych wyginięciem organizmów znaleźliśmy o 90 procent więcej, niż w chwili wpisania do rejestru - mówi Misiuna zachwycony różnorodnością występujących tam gatunków. - Szkoda, że wiele stanowisk jest poza granicami obszaru chronionego - dodaje.

Ostoja leży między obwodnicą Kielc, osiedlem Dąbrowa, między wylotami na Warszawę i Zagnańsk. - Nie jest to fortunne położenie, bo jest ogromna presja na zajmowanie podmiejskich terenów, na ich osuszanie - przyznaje Misiuna. Właśnie dlatego postanowił zorganizować naukowców, którzy jak najszybciej przystąpią do badania Ostoi Wierzejskiej.

W weekend przyjeżdżają specjaliści od owadów, roślin, nietoperzy, grzybów. Podzieleni na zespoły będą badać teren, także nocą. Podsumowanie terenowych warsztatów odbędzie się w niedzielę w Szklanym Domu w Ciekotach. - Chcielibyśmy nie tylko przygotować opracowanie o tym terenie, ale także zaproponować jego skuteczniejszą ochronę - dodaje Misiuna, który przygotowuje album poświecony skarbom ostoi. On i Mateusz Matusiak są autorami wielu pięknych zdjęć przedstawiających mieszkańców ostoi: nie tylko łosi czy borsuka, ale także rzadkich motyli i ptaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie