Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zbiórki na renowacje nagrobków w Starachowicach i Mircu

red
Odnowiony nagrobek Eugeniusza Wydrzyckiego znajduje się na cmentarzu przy ulicy Zgodnej, w głównej alejce.
Odnowiony nagrobek Eugeniusza Wydrzyckiego znajduje się na cmentarzu przy ulicy Zgodnej, w głównej alejce. Michał Mazur
1 listopada, wzorem ubiegłych lat, w Starachowicach i Mircu zorganizowane zostaną zbiórki na renowacje nagrobków: zabytkowych lub będących miejscem spoczynku zasłużonych osób.

W Starachowicach zbiórki prowadzone będą na niemal wszystkich cmentarzach. Kwesty od czterech lat organizuje Towarzystwo przyjaciół Starachowic. Dzięki ich staraniom i datkom zebranym podczas kwest do tej pory odnowione zostały cztery nagrobki. To grób Stanisława Nowaka burmistrza Starachowic, Franciszka Noconia, górnika ze Starachowic, Józefa Szaybo, powstańca styczniowego i Eugeniusza Wydrzyckiego, współtwórcy Polskiej Organizacji Wojskowej w przedwojennych Starachowicach.

- W zeszłym roku zebraliśmy około 9 tysięcy złotych. Kwota okazała się niewystarczająca na renowację pomnika. Napisaliśmy wniosek o dotację do Ministerstwa Kultury i i Dziedzictwa Narodowego i otrzymaliśmy 12 tysięcy złotych na ten cel. Ogłosiliśmy konkurs ofert, który wygrał Paweł Samsonowski z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy. Nagrobek został odnowiony, dodaliśmy też tablicę informacyjną na temat Eugeniusza Wydrzyckiego. Zmiany w wyglądzie nagrobka są widoczne, wiele osób je komplementuje – mówi Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic.

W tym roku kwesty w Starachowicach ponownie odbędą się na niemal wszystkich cmentarzach. Po raz pierwszy kwestujący staną na cmentarzu dolnym parafialnym przy ulicy Zgodnej. Kwesty trwać będą od godziny 8 do godziny 16, kwestować ma około 65 osób. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na renowację nagrobka Juliana Rosy, legionisty brygady Legionów Józefa Piłsudskiego, POW-iaka, dowódcy placówki POW na Wanacji i uczestnika wyzwolenia miasta 1 listopada 1918 roku. Julian Rosa urodził się w 1896 roku, zmarł w 1957 roku. W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego. Jak mów Adam Brzeziński, jego nagrobek został wybrany ze względu na życiorys Juliana Rosy, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kwesta – po raz drugi – odbędzie się też na starym cmentarzu parafialnym w Mircu. Organizuje ją Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu. Kwestować będą przedstawiciele władz, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, radni powiatowi, strażacy, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Początek zbiórki o godzinie 8, zakończenie o 17. Jeszcze nie wiadomo, który nagrobek zostanie odnowiony po zbiórce. Zależy to od wielkości zebranej kwoty. W zeszłym roku udało się zebrać 6,8 tysiąca złotych. Za 6 tysięcy złotych odnowiony został nagrobek księdza proboszcza parafii Mirzec Mikołaja Strycharskiego z 1897 roku.

ZOBACZ TAKŻE:
Wypadek na przejeździe kolejowym w Bartoszowie

(Źródło: gazetawroclawska.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie