Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zwalniać w Piekoszowie. W gminie wdrażany jest plan naprawczy

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
Regionalna Izba Obrachunkowa zatwierdziła plan naprawczy Piekoszowa. Ma on zmienić bardzo trudną sytuację finansową w gminie. - Decyzje są trudne, ale konieczne, w innym przypadku groziłby nam zarząd komisaryczny - mówi Bogusław Krukowski, pełniący obowiązki wójta.

W Urzędzie Gminy w Piekoszowie były zatrudnione aż 132 osoby. - Zaczęliśmy od redukcji etatów - mówi Bogusław Krukowski.

- Do końca maja będzie zwolnionych 30 osób, dotyczy to zarówno pomocy administracyjnej i pracowników interwencyjnych. Nie będą też przedłużane umowy na czas określony. Kolejne zwolnienia będą w wakacje, do końca sierpnia zwolnionych będzie kolejne 30 osób. Te tylko ruchy dają nam 200 tysięcy oszczędności do końca roku.

NAJWIĘCEJ W OŚWIACIE

Najwięcej emocji wywołuje redukcja etatów w oświacie. Pracę łącznie straci 60 osób - 45 to etaty nauczycielskie i 15 osób związanych z obsługą. Krukowski wylicza, że do końca roku w gminnym budżecie może to dać oszczędności nawet miliona złotych. Gmina oddaje oddziały przedszkole, które teraz będą prowadzone przez fundację z Brynicy. Nauczyciele nie będą zatrudnieni na kartę nauczyciela tylko na podstawie kodeksu pracy. To oznacza, że tych nauczycieli będzie mniej. Bez zmian pozostaną przedszkola w Piekoszowie i Jaworzni - będą prowadzone przez szkołę.

Gmina zamierza także znacznie zredukować ilość kursów autobusowych oraz ograniczyć oświetlenie uliczne. W ramach oszczędności na czas wakacji zawieszone zostaną dwie linie autobusowe numer 24 i 26, pozostałe jak numer 18 od 1 czerwca kursować będzie rzadziej. Od 1 lipca prawdopodobnie nastąpi redukcja kursów linii numer 28 o około 30 procent. - Chcemy zagwarantować dojazdy ranne i popołudniowe, do szkół czy pracy, a wycięliśmy kursy przedpołudniowe i między 17 a 19. To daje nam kolejne 100 tysięcy oszczędności - mówi wójt.

TYLKO DO PÓŁNOCY

Za oświetlenie drogowe gmina rocznie płaci 800 tysięcy. Tutaj też zaplanowano oszczędności - latarnie będą świecić tylko do północy. Po spłaceniu zadłużenia gmina dostanie rabat handlowy, co może dać oszczędności w kwocie 200 tysięcy złotych.

Regionalna Izba Obrachunkowa przyjęła budżet gminy. Na realizacje mogą liczyć dwa projekty: e-świętokrzyskie, który dotyczy informatyzacji urzędu gminy oraz dokończenie budowy świetlicy w Wincentowie wraz z chodnikiem.

- Wycofujemy się z kilku projektów, których nie jesteśmy w stanie zrealizować, już wypowiedziałem umowę na park linowy "Tarzania" i plac zabaw w Jaworzni. Przygotowuje się do rozwiązania umowy na uzbrojenie terenów inwestycyjnych po dawnym zagłębiu pomidorowym. Wkład gminy w to zadanie to 2 miliony złotych, których nie mamy, to było bardzo utopijne podejście do tej inwestycji, zupełnie bez szans. W zamian chciałbym częściowo, po kawałku uzbrajać teren. Na pewno od września zmieni się system dowożenia dzieci do szkół, dzięki temu gmina zaoszczędzi 400 tysięcy złotych. W Zakładzie Usług Komunalnych też kilka osób jest do zwolnienia, w gminnej pomocy będą zmiany sposobu zatrudnienia. W najbliższych dniach ma zapaść decyzja co z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Gminną. Prawdopodobnie dojdzie do połączenia tych placówek. Wydaje mi się, że zaczyna być widać światełko w tym krętym tunelu, jest szansa, że pod koniec roku gmina odzyska płynność finansową - ocenia Krukowski.

Plan naprawczy ma przynieść do końca roku około dwóch milionów złotych oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie