Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie dokumentacja na ekspresową drogę S-74 Opatów - Nisko

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Po podpisaniu umowy od lewej siedzą Mariusz Błyskal i Aneta Gierlak-Czernik z GDDKiA oraz Marek Rytlewski - prezes Transprojekt
Po podpisaniu umowy od lewej siedzą Mariusz Błyskal i Aneta Gierlak-Czernik z GDDKiA oraz Marek Rytlewski - prezes Transprojekt Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli podpisano w poniedziałek umowę na wykonanie Studium Techniczno-Ekomomiczno-Środowiskowego drogi ekspresowej S-74 Opatów - Nisko z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej. Wykonawcą będzie spółka Transprojekt Gdański za 10,2 miliona złotych. Inwestycja ma ubiegać się o unijne dofinansowanie w następnej perspektywie unijnej, która będzie trwać od 2021 do 2027 roku.

Jak powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber, umowa ma szczególny charakter, bowiem wraca do realizacji S-74, nad którą w 2013 roku ówczesne władze przerwały prace. Wznowiono je w 2018 roku na wniosek ministra Andrzeja Adamczyka.

- S-74 jest bardzo ważna dla rozwoju północnej części Podkarpacia. Ta umowa to dowód, że rząd PiS pracuje nad kolejnymi projektami, dokumentacją, aby być gotowym na kolejną perspektywę unijną - stwierdził Rafał Weber.

Małgorzata Jarosińska - Jedynak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, zwróciła uwagę, na zrównoważony rozwój Polski, czego dowodem jest właśnie S-74. Droga nie łączy bowiem dużych metropolii, ale mniejsze ośrodki, które również powinny mieć szanse rozwoju i posiadać swoje „autostrady do inwestycji”.

Marek Rytlewski, prezes zarządu Transprojekt Gdański zapewnił, że dołoży wszelkich starań aby projekt zrealizować w terminie. Cieszy go, że mimo iż oferta ich spółki nie była najtańsza to postawiono na kryterium jakości, a nie jedynie na najtańszą cenę.

- To niezwykły dzień dla Stalowej Woli - podsumował prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, dlatego podpisanie umowy odbyło się w sali imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, w dawnym budynku dyrekcji Huty Stalowa Wola, gdzie niegdyś zapadały najważniejsze decyzje dla COP-u. Dodał, że dla miasta S-74 to okno na świat. - Niestety do tej pory często jako miasto przegrywaliśmy walkę o inwestora, bo nie byliśmy skomunikowani z żadną drogą ekspresową - m ówił prezydent. Przypomniał, że w ciągu zaledwie kilkunastu dni zapadły kluczowe dla miasta decyzje związane z inwestycjami - budowa trzeciego mostu na Sanie, rozpoczęcie budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska, a teraz umowa na dokumentację dla S-74.

Dokumentacja powinna być gotowa w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy czyli do końca przyszłego roku. Odcinek Opatów - Nisko ma mieć 71 kilometrów.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, S-74 ma mieć pełen zakres drogi ekspresowej klasy S, na odcinku od Opatowa (węzeł „Okalina” - bez węzła) na terenie województwa świętokrzyskiego i włączenia do realizowanej drogi ekspresowej S-19 w Nisku (węzeł Zapacz - z węzłem) na terenie województwa podkarpackiego, wraz z węzłami, skrzyżowaniami, miejscami obsługi podróżnych, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną nie związaną z drogą.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie