Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie drożej za ogrzewanie w Starachowicach? Jest protest

Monika NOSOWICZ-KACZOROWSKA [email protected]
sxc.hu
Protest przeciw podwyżce opłat za ciepło w Starachowicach. Zakład Energetyki Cieplnej czekają kolejne kontrole

Jest szansa, że Urząd Regulacji Energetyki przyjrzy się jeszcze raz cenom za ciepło w Starachowicach. Do URE trafił wniosek o uchylenie nowych, wyższych taryf.

O podwyżkach cen za ciepło, które od września czekają mieszkańców Starachowic ogrzewanych przez Zakład Energetyki Cieplnej już pisaliśmy. Dla większości mieszkańców ceny wzrosną o 11 procent, dla mieszkańców osiedla Łazy ogrzewanego przez kotłownię gazową - o 20 procent. Zgodnie z nowymi taryfami większość mieszkańców Starachowic za gigadżul ciepła zapłaci 30,94 złotego zamiast dotychczasowych 27,63 złotego. Oznacza to średni wzrost comiesięcznych opłat za 50-metrowe mieszkanie w bloku o mniej więcej 30 złotych miesięcznie. Jeszcze drożej będą mieć mieszkańcy bloków na osiedlu Łazy. Cena gigadżula ciepła wyprodukowanego z gazu wzrośnie z 52,22 złotego do 62,24 złotego.

CHCE UCHYLENIA NOWYCH TARYF

Wniosek o uchylenie nowych taryf w imieniu klubu radnych Platformy Obywatelskiej złożył Jarosław Capała, przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Starachowicach. W piśmie wnioskuje o uchylenie taryf w całości.

- Moje wystąpienie jest podyktowane słusznym interesem społecznym mieszkańców oraz tym, że w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Zakładu Energetyki Cieplnej toczy się postępowanie prokuratorskie. Prokuratorzy sprawdzają, czy nie było nieprawidłowości w procedurach przetargowych na zakup miału w 2011 roku. Ceny z zeszłego roku były bazą wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie wzrostu cen ciepła - mówi Jarosław Capała. - Mam nadzieję, że Urząd Regulacji Energetyki przeanalizuje jeszcze raz stawki zaproponowane przez starachowicki Zakład Energetyki Cieplnej. Wtedy będzie jasność, czy taryfa jest obliczona prawidłowo.

MIAŁ POD LUPĄ

To nie koniec kontroli, jakie czekają Zakład Energetyki Cieplnej. Kolejna, przeprowadzona przez Radę Nadzorczą Spółki ma dotyczyć tegorocznego przetargu na dostawę miału węglowego.

Konkurs ofert na dostawę miału węglowego rozstrzygnięty został pod koniec czerwca. Forma na swojej stronie internetowej informuje, że miał dostarczać będą trzy firmy: Handel Artykułami Przemysłowymi i Opałem Usługi Transportowe Arkadiusz Kucharczyk z Jadownik (12 tysięcy ton), F.H.U. Handel Opałem i Złomem Usługi Transportowe Arkadiusz Adamczyk z Wieloborowic (9 tysięcy ton) oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "D.S" Dariusz Sywak z Chojnowa (6 tysięcy ton). Dwie pierwsze firmy powiązane są rodzinnie z oskarżonym przedsiębiorcą z gminy Pawłów, który dostarczał miał do Zakładu Energetyki Cieplnej w poprzednich latach.

Kontrolę dotyczącą przetargów na dostawy miału węglowego w sezonie grzewczym 2012/2013 zlecił na początku sierpnia Radzie Nadzorczej spółki wiceprezydent Sylwester Kwiecień. Jej wyniki nie są jeszcze znane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie