Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie geo-rabatka z ciekawą roślinnością w kieleckim Geoparku

BB
Od lewej: Magdalena Sułek-Domańska i Daniel Krysztofik ze spółki Eneris, dyrektor Geoparku Elżbieta Czajkowska, autorka geo-rabatki Katarzyna Chłopek i Adam Rogaliński z Urzędu Miasta Kielce, który był jednym z 11 jurorów przy ocenianiu projektów ubiegających się dofinansowanie.
Od lewej: Magdalena Sułek-Domańska i Daniel Krysztofik ze spółki Eneris, dyrektor Geoparku Elżbieta Czajkowska, autorka geo-rabatki Katarzyna Chłopek i Adam Rogaliński z Urzędu Miasta Kielce, który był jednym z 11 jurorów przy ocenianiu projektów ubiegających się dofinansowanie. Mateusz Kołodziej
O kolejną atrakcję stanie się bogatszy Geopark Kielce. Na jego terenie powstanie ogródek skalny, ale z ciekawą roślinnością. – Zostaną zbudowane ze skał i roślin typowych dla regionu świętokrzyskiego – mówi Katarzyna Chłopek z Geoparku, która jest autorką tego pomysłu.

Ogródek będzie się nazywał „Geo-rabatka z kamienia i kwiatka”. Powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości 3 tysięcy złotych ze strony spółki Eneris Ochrona Środowiska, która uruchomiła program „Pomysły chroniące środowisko”. To właśnie w nim startował zwycięski projekt Katarzyny Chłopek – otrzymał pieniężny grant jako jedyny z województwa świętokrzyskiego.

Ogródek skalny powstanie na placu przy północno-wschodniej ścianie budynku Geoparku. Będzie się składał z trzech rabatek skalno-roślinnych o powierzchni około trzech metrów kwadratowych jedna. – I skały, i rośliny będą związane przede wszystkim z naszym regionem – mówi Katarzyna Chłopek.

W każdej z rabatek będą skały wapienne, ale rośliny już inne. Pierwsza rabatka to sukulenty, czyli rośliny, które magazynują wodę w swoich organach, a więc miedzy innymi rojnik, rozchodnik, mikołajek płaskolistny czy naskalne rośliny smagliczki. W drugiej rabatce znajdą się trawy i rośliny trawiaste, na przykład turzyce czy kosmatka. Z kolei na trzecią rabatkę złożą się rośliny wonne, lecznicze i miododajne, takie jak mięta, lawenda, kocimiętka czy szałwia.

- W ogródku zamierzamy prowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dlatego będzie on pełnił funkcję terapeutyczną, stąd właśnie obsadzimy go roślinami miłymi i delikatnymi w dotyku. Myślę, że Geo-rabatka powinna liczyć około 40 gatunków roślin – dodaje Katarzyna Chłopek.

Ogródek ma być gotowy do października.

ZOBACZ TAKŻE: Wymiana asfaltu na ulicy 1 Maja w Opolu

(Źródło: Nto.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie