Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie II Rajd Pieszy Republiki Pińczowskiej i uroczystości pod pomnikiem w Kozubowie [PROGRAM]

Agata Chrboot
Od lat tradycją są uroczystości przed pomnikiem Republiki Pińczowskiej w Kozubowie. W tym roku również je zaplanowano.
Od lat tradycją są uroczystości przed pomnikiem Republiki Pińczowskiej w Kozubowie. W tym roku również je zaplanowano.
Republika Pińczowska - tysiąc kilometrów kwadratowych wolności i niepodległości, za które walczyło mnóstwo osób. Utworzono ją 74 lata temu. Właśnie tę rocznicę będziemy świętować 21 i 22 lipca w powiecie pińczowskim.

Przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneusz Gołuszka wraz ze starostą pińczowskim Zbigniewem Kierkowskim zapraszają na uroczystości związane z 74. rocznicą powstania Republiki Pińczowskiej. Tegoroczny program wydarzenia jest podzielony na dwie części.

Część oficjalna
Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 21 lipca o godzinie 19. W kościele świętego Ducha i Matki Bolesnej w Młodzawach zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych w walce o wolność.

Następnie, na godzinię 20.30 zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Republiki Pińczowskiej w Kozubowie. Nie zabraknie przemówień przedstawicieli władz. Głos zabierze między innymi starosta Zbigniewem Kierkowski. Wśród zaproszonych gości szczególne miejsce będą zajmować przedstawiciele środowisk kombatanckich. Przed pomnikiem odczytany zostanie apel poległych.

W tym roku wiązanki złożone będą przed pominikiem, a nie przed tablicami z nazwiskami ówczesnych dowódców Batalionów Chłopskich, Armii Ludowej i Armii Krajowej. Tablice zostały zdemontowane przez Instytut Pamięci Narodowej w maju tego roku. Przypomnijmy, że był to efekt trwającego kilka miesięcy temu sporu. Dotyczył nie tylko tablic, ale też całego pomnika Republiki Pińczowskiej. Przyczynkiem do niego była tak zwana ustawa dekomunizacyjna.

II Rajd Pieszy Republiki Pińczowskiej
Po raz drugi w tym roku w ramach uroczystości zostanie zorganizowany dwudniowy Rajd Pieszy Republiki Pińczowskiej. Nad tym wydarzeniem czuwa Muzeum Regionalne w Pińczowie oraz Związek Strzelecki Strzelec Pińczów. W wydarzeniu mogą wziąć udział zarówno mieszkańcy powiatu, uczniowie szkół, dzieci i dorośli, a także turyści, zarówno zgłaszani grupowo jak i indywidualnie. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, o co mają zadbać opiekunowie grup zgłaszających uczestników. Opłata za marsz wynosi 10 złotych. A każdy, kto chce wziąć w niej udział musi wypełnić kartę zgłoszeniową. Zgłoszenia do 17 lipca w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Telefon kontaktowy w sprawie rajdu: 41 357 54 04 lub 601 091 866.

Trasa rajdu
Rozpoczęcie rajdu o godzinie 15, 21 lipca przed budynkiem Muzeum Regionalnego. Zakończenie 22 lipca, o godzinie 14.30 w Działoszycach.

Trasa rajdu prowadzi ścieżkami leśnymi oraz drogami publicznymi, na których odbywa się ruch drogowy, co zobowiązuje uczestników do zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad ruchu drogowego: złamanie i nie przestrzeganie tych zasad może skutkować karami przewidzianymi w kodeksie ruchu drogowego. Podczas rajdu zabrania się stosowania używek: alkoholu, nikotyny, czy narkotyków.

Nocleg przewidziany jest na około 15 kilometrze trasy rajdu we wsi Kozubów, pod gołym niebem obok altany na terenie należącym do Koła Łowieckiego. Dlatego każdy z uczestników musi zabrać niezbędne rzeczy do spania: namiot, śpiwór, karimata.

Uczestnicy rajdu dbają o wyżywienie we własnym zakresie. Przypomnijmy, że za trzykrotny udział w rajdzie przyznawana jest brązowa odznaka, za pięciokrotny udział srebrna, za siedmiokrotny udział złota.

Republika Pińczowska
Republika Pińczowska to obszar wyzwolony przejściowo w okresie 24 lipca-15 sierpnia 1944 roku spod okupacji niemieckiej w wyniku działań oddziałów partyzanckich: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. Wyzwolony został obszar o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych.

Na terenie Republiki Pińczowskiej znalazły się miejscowości: Pińczów, Skalbmierz, Książ Wielki, Brzesko Nowe, Działoszyce, Janowice, Kazimierza Wielka, Koszyce, Nowy Korczyn, Proszowice, Sancygniów, Słaboszów i Wiślica.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie