MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie most na Wiśle w Nowym Korczynie! Umowy uroczyście przekazano wykonawcy

Adam Ligiecki
Marszałkowie Jacek Krupa i Adam Jarubas (stoją od lewej) przekazali prezesowi firmy Intercor umowy dotyczące budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie.
Marszałkowie Jacek Krupa i Adam Jarubas (stoją od lewej) przekazali prezesowi firmy Intercor umowy dotyczące budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. Adam Ligiecki
I stało się - Śląsk wybuduje przeprawę mostową ze Świętokrzyskiego do Małopolski. To inwestycja o wartości ponad 50 milionów złotych, a wykonawca, firma Intercor z Zawiercia - otrzymał stosowne umowy podczas poniedziałkowej uroczystości... na promie wiślanym w Nowym Korczynie. Wszyscy deklarowali zgodnym chórem: za 30 miesięcy przejdziemy nowym mostem przez Wisłę z jednego do drugiego województwa.

To wspólna inwestycja samorządów wojewódzkich - świętokrzyskiego i małopolskiego. 677-metrowej długości most wiślany połączy Nowy Korczyn z Borusową po drugiej stronie rzeki. Będzie to zarazem najkrótsza droga z Tarnowa do Kielc, i dalej do Warszawy.

Na poniedziałkowej uroczystości w Nowym Korczynie pojawił się poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na brzeg wiślany - razem z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem - dotarli spacerem. Delegacja z Małopolski, z marszałkiem Jackiem Krupą... przypłynęła promem. Po krótkim powitaniu rozpoczęła się część główna imprezy.

Marszałkowie obu województw przekazali na promie wiślanym umowy - prezesowi firmy Intercor z Zawiercia, w województwie śląskim, która wygrała przetarg na wykonawstwo inwestycji. Wartość oferty wynosi 53 miliony 718 tysięcy 870 złotych i 78 groszy (brutto). Intercor ma wybudować most w Nowym Korczynie w formule "Zaprojektuj i wybuduj".

- Już za dwa lata kierowcy zyskają tu alternatywne - dla obciążonej drogi krajowej numer 73 - połączenie między Tarnowem i autostradą A4 a Kielcami i Warszawą. Nie mam wątpliwości, że ta inwestycja wpłynie na rozwój gospodarzy tej części Małopolski - mówił marszałek Jacek Krupa.

- Ten most to jedna z najważniejszych inwestycji naszego regionu i spełnienie marzenia wieku pokoleń mieszkańców południowej części naszego województwa. Dzięki przeprawie mostowej w Nowym Korczynie skracamy i ułatwiamy drogę Tarnowa. To połączenie jest niezwykle ważne dla mieszkańców przemieszczających się na południe kraju, ale także dla świętokrzyskiej gospodarki - podkreślił marszałek Adam Jarubas.

W poniedziałkowym spotkaniu na granicy dwóch województw uczestniczyli także wicemarszałkowie: świętokrzyski - Jan Maćkowiak i małopolski - Stanisław Sorys. Wójt Nowego Korczyna Paweł Zagaja miał dla gości szykowne prezenty. Jacek Krupa otrzymał okazałych rozmiarów obraz "Nowy Korczyn z lotu ptaka", Adam Jarubas - "Nowy Korczyn nocą". A panie z kół gospodyń przygotowały pyszny poczęstunek - pierogi domowej roboty i słynną "fasolę po korczyńsku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie