Będzie most na Wiśle w Nowym Korczynie! Umowy uroczyście...

  Będzie most na Wiśle w Nowym Korczynie! Umowy uroczyście przekazano wykonawcy

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Marszałkowie Jacek Krupa i Adam Jarubas (stoją od lewej) przekazali prezesowi firmy Intercor umowy dotyczące budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie
  1/26
  przejdź do galerii

  Marszałkowie Jacek Krupa i Adam Jarubas (stoją od lewej) przekazali prezesowi firmy Intercor umowy dotyczące budowy mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. ©Adam Ligiecki

  I stało się - Śląsk wybuduje przeprawę mostową ze Świętokrzyskiego do Małopolski. To inwestycja o wartości ponad 50 milionów złotych, a wykonawca, firma Intercor z Zawiercia - otrzymał stosowne umowy podczas poniedziałkowej uroczystości... na promie wiślanym w Nowym Korczynie. Wszyscy deklarowali zgodnym chórem: za 30 miesięcy przejdziemy nowym mostem przez Wisłę z jednego do drugiego województwa.


  To wspólna inwestycja samorządów wojewódzkich - świętokrzyskiego i małopolskiego. 677-metrowej długości most wiślany połączy Nowy Korczyn z Borusową po drugiej stronie rzeki. Będzie to zarazem najkrótsza droga z Tarnowa do Kielc, i dalej do Warszawy.

  Na poniedziałkowej uroczystości w Nowym Korczynie pojawił się poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na brzeg wiślany - razem z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem - dotarli spacerem. Delegacja z Małopolski, z marszałkiem Jackiem Krupą... przypłynęła promem. Po krótkim powitaniu rozpoczęła się część główna imprezy.

  Marszałkowie obu województw przekazali na promie wiślanym umowy - prezesowi firmy Intercor z Zawiercia, w województwie śląskim, która wygrała przetarg na wykonawstwo inwestycji. Wartość oferty wynosi 53 miliony 718 tysięcy 870 złotych i 78 groszy (brutto). Intercor ma wybudować most w Nowym Korczynie w formule "Zaprojektuj i wybuduj".

  - Już za dwa lata kierowcy zyskają tu alternatywne - dla obciążonej drogi krajowej numer 73 - połączenie między Tarnowem i autostradą A4 a Kielcami i Warszawą. Nie mam wątpliwości, że ta inwestycja wpłynie na rozwój gospodarzy tej części Małopolski - mówił marszałek Jacek Krupa.

  - Ten most to jedna z najważniejszych inwestycji naszego regionu i spełnienie marzenia wieku pokoleń mieszkańców południowej części naszego województwa. Dzięki przeprawie mostowej w Nowym Korczynie skracamy i ułatwiamy drogę Tarnowa. To połączenie jest niezwykle ważne dla mieszkańców przemieszczających się na południe kraju, ale także dla świętokrzyskiej gospodarki - podkreślił marszałek Adam Jarubas.

  W poniedziałkowym spotkaniu na granicy dwóch województw uczestniczyli także wicemarszałkowie: świętokrzyski - Jan Maćkowiak i małopolski - Stanisław Sorys. Wójt Nowego Korczyna Paweł Zagaja miał dla gości szykowne prezenty. Jacek Krupa otrzymał okazałych rozmiarów obraz "Nowy Korczyn z lotu ptaka", Adam Jarubas - "Nowy Korczyn nocą". A panie z kół gospodyń przygotowały pyszny poczęstunek - pierogi domowej roboty i słynną "fasolę po korczyńsku".

  Firma Intercor ma termin wykonania studium wykonalności do 31 listopada 2018 roku. Zakończenie robót przy przeprawie mostowej zaplanowano na 30 października 2020 roku.
  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko


  EUROJACKPOT 13.04.2018 - SPRAWDŹ LICZBY]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć z powiatu buskiego

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce