Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa szczepionka przeciwko COVID-19 dla państw UE. Komisja Europejska zatwierdziła produkt firmy Moderna

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Będzie nowa szczepionka dla państw UE. Komisja Europejska zatwierdziła produkt firmy Moderna
Będzie nowa szczepionka dla państw UE. Komisja Europejska zatwierdziła produkt firmy Moderna fot marek szawdyn/polska press
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę firmy Moderna. Zrobiła to tego samego dnia, kiedy decyzję o akceptacji szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.

"Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko COVID-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę firmy Moderna, druga dopuszczoną w Unii Europejskiej. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 miliardy dawek potencjalnych szczepionek - to więcej niż wystarczająco, aby chronić nas wszystkich" - przekazała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dotychczas jedyną dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej byłą szczepionka wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech.

„Chciałbym podziękować Komisji Europejskiej za jej zaangażowanie i poparcie oraz EMA za jej rekomendację, która jest kolejnym ważnym momentem w historii naszej firmy” - przekazał Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna. „Recenzenci EMA i Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi, pracujący w okresie świątecznym, przygotowali dogłębny przegląd i wyczerpujące wytyczne, podczas wspólnej pracy nad uzyskaniem tego pozwolenia. Jestem dumny z roli, jaką Moderna może pełnić na całym świecie, pomagając stawić czoła pandemii” - dodał.

Na razie 160 milionów

Jak poinformowała Komisja Europejska, do tej pory zagwarantowane jest 160 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna, które będą dostarczane od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 roku.

Dostawy pierwszych dawek szczepionki Moderna do państw członkowskich mają rozpocząć się już w następnym tygodniu.

- Działamy wspólnie, zjednoczeni. Właśnie dlatego wynegocjowaliśmy dla wszystkich państw członkowskich najszerszy portfel szczepionek na świecie. Dziś dopuszczamy drugą bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Zapewni nam to łącznie 460 mln dawek, dostarczanych przez przedsiębiorstwa Moderna i BioNTech-Pfizer, oraz szybszą ich dystrybucję w UE. I ta liczba jeszcze wzrośnie. Państwa członkowskie muszą teraz zadbać o to, by tempo szczepień nadążało za podażą. Będziemy nadal dokładać wszelkich starań, by każdy mieszkaniec UE miał dostęp do szczepionki - oznajmiła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Ile dawek otrzyma Polska?

Rząd Polski podczas negocjacji ustalił, że zakupi on 6,69 mln dawek szczepionki firmy Moderna.

- W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionek firmy Moderna, która powinna wynieść około 29 tys. dawek - poinformował w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Dodał także, że w pierwszym kwartale powinniśmy otrzymać około 800 tys. dawek tej szczepionki.

Jak działa szczepionka Moderny?

Szczepionkę tej firmy także podaje się w dwóch dawkach – podobnie jak tą firm Pfizer i BioNTech, w odstępie 28 dni.

Najczęstsze działania niepożądane to ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, a także zmęczenie. Badania wykazywały, że ustępowały one w ciągu kilku dni od podania szczepionki.

Szczepionka firmy Moderna przez długi czas zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C, a po rozmrożeniu utrzymuje stabilność w temperaturze od 2 do 8 st. C do 30 dni. Natomiast szczepionka firm Pfizer-BioNTech musi być przechowywana w temperaturze minus 70 st. C, co ogranicza możliwość jej rozprowadzania.

Szczepionka Moderna opiera się na cząsteczkach informacyjnego RNA (mRNA), które jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji z DNA do mechanizmu wytwarzania białek w komórkach. Ten rodzaj szczepionki zawiera część instrukcji, na podstawie których organizm produkuje nieszkodliwe fragmenty wirusa, które są wykorzystywane do wytworzenia reakcji immunologicznej w celu uniknięcia choroby lub jej zwalczenia.

Po podaniu szczepionki danej osobie, komórki w jej ciele zapoznają się z otrzymanymi instrukcjami genetycznymi i wytwarzają białko szczytowe – białko na zewnętrznej powierzchni wirusa, które pozwala wirusowi dostać się do komórek organizmu i wywołać chorobę. Układ odpornościowy danej osoby rozpoznaje, że to obce białko nie powinno znajdować się w organizmie i reaguje na nie, wytwarzając naturalną ochronę: przeciwciała i limfocyty T.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie