Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie remont Domu Ariańskiego w Pińczowie. To inwestycja za ponad milion złotych. Jest dofinansowanie ZDJĘCIA

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Zabytkowy Dom Ariański w Pińczowie doczeka się remontu. Wreszcie będzie dostępny dla turystów, stanie się kolejną atrakcją miasta.
Zabytkowy Dom Ariański w Pińczowie doczeka się remontu. Wreszcie będzie dostępny dla turystów, stanie się kolejną atrakcją miasta. Muzeum Regionalne Pińczów
Będzie remont Domu Ariańskiego w Pińczowie. We wtorek, 29 września Urzędzie Miejskim w Pińczowie podpisana została umowa na realizację inwestycji. Jej koszt to ponad milion złotych.

Doskonała wiadomość z Pińczowa. Zabytkowy Dom Ariański, z przełomu XVI i XVII wieku doczeka się remontu.

Podpisano już umowę na realizację inwestycji. Swoje podpisy złożyli przedstawiciele Gminy Pińczów oraz wykonawcy zadania Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo – Handlowego AN-BUD. Całkowity koszt remontu to 1 111 111,11 złotych, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 440 000,00 złotych, a wkład własny Gminy 671 111,11 złotych

Celem inwestycji jest remont budynku na potrzeby Muzeum Regionalnego w Pińczowie, prowadzenie szkoleń, wystaw, wykładów związanych z tematyką historyczno- kulturalną. A co najważniejsze dotychczas zamknięty dla zwiedzających, po remoncie będzie kolejną atrakcją turystyczną w mieście.

Dodatkowo planuje się zorganizowanie tam punktu informacji turystycznej. W ramach realizacji zadania zaplanowano wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymiany warstw podłogowych, prac zachowawcze przy elewacji oraz wykonanie wszystkich instalacji. Wykonana będzie również częściowa wymiana pokrycia dachowego.

O historii Domu Ariańskiego w Pińczowie można przeczytać na stronie tamtejszego Muzeum Regionalnego: "Na ulicy Batalionów Chłopskich, w południowej pierzei dawnego rynku mirowskiego, stoi renesansowy budynek z przełomu XVI i XVII wieku. Jest nazwany drukarnią ariańską. Przeznaczenie budynku jak dotąd nie jest dokładnie znane. Przypuszcza się, że mieszkał tam Daniel z Łęczycy- drukarz kalwiński. Ponadto wysunięto teorię jakoby dom na Mirowie był niegdyś łaźnią lub budynkiem zamieszkanym przez wójta mirowskiego.

Jest to jedyna zachowana do dziś w Pińczowie renesansowa kamienica mieszczańska. Zbudowana przez kamieniarzy włoskich z wapienia pińczowskiego, ścianą frontową przypomina florencki pałac Strozzich, ze względu na tzw. rustykę (ułożone na przemian ciosy kwadratowe i prostokątne).

Nad łukiem portalu bramy widnieje łacińska sentencja: Benedic Domine domum istam et omnes habitantes in ea, co tłumaczymy: Błogosław Panie temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Podobnie nad oknami czytamy w języku łacińskim: Si tibi honesta placet facies virtutis adesto (Jeśli jesteś uczciwy, proszę czyń tu rzeczy cnotliwe); Sin monstrum est dextram fugerre Herculeam (Bowiem potwór został pokonany prawicą Herkulesa); Cerbere quid latras fert Eneas pius ofam (A Cerber uśpiony przez Eneasza dobrym kąskiem).

Wewnątrz budynku znajduje się obszerna sień do której przystają dwie prostokątne izby. Podczas I i II wojny światowej został uszkodzony i odrestaurowany w roku 1948. Od 1952 roku do 2011 roku mieścił się tam oddział Archiwum Państwowego w Kielcach przechowujący dokumenty głównie z XIX i XX w. dotyczące miasta i regionu.

Obecnie budynek należy do Gminy Pińczów, a muzeum sprawuje nad nim opiekę".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto