Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej miejsc do biwakowanie w lasach świętokrzyskich. Zobaczcie gdzie [WIDEO]

Lid
Przez rok Lasy Państwowe udostępniały 43 miejsca w Polsce na leśne biwaki. W województwie świętokrzyskim było to Pasmo Jeleniowskie. Chętnych na survivalowe pobyty było wielu i pilotażowy program, decyzją dyrektora generalnego Lasów Państwowych został nie tylko utrzymany, ale poszerzony.

Od 1 maja chętni będą mogli nocować na dziko w lesie. Nie w każdym, ale wybór będzie znacznie większy, bo takie miejsca ma do końca kwietnia wyznaczyć każde nadleśnictwo. I już się one do tego przygotowują.

Roman Wróblewski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kielce przyznaje, że rozważanych jest kilka lokalizacji. - Na pewno jeden obszar wyznaczymy w Paśmie Posłowickim, ale myślimy o kolejnych, bo przecież mamy wyjątkową sytuację: 2 500 hektara lasów w granicach miasta. Taki atut trzeba wykorzystać.

Leśnik przyznaje, że dotychczasowe doświadczenia z turystami zainteresowanymi tak bliskim kontaktem z naturą są bardzo pozytywne. - Nie obawiamy się, że będą śmiecić, dewastować - mówi i przypomina, że Kielce gościły międzynarodowy zlot skautów w czasie, którego nocowano w lesie a kilkaset osób spało na drzewach.

- Oczywiście mamy obawy, bo pogoda i przyroda potrafi zaskoczyć, jednak mając świadomość ryzyka trzeba normalnie żyć - dodaje.

Także nadleśnictwo Daleszyce myśli nad obszarem, który udostępni na biwaki.

- Spodziewamy się, że Kielce przygotują swoje propozycje, więc my chcemy odejść dalej od miasta i zaproponujemy lasy Cisowskie. Są bardzo ciekawe, także pod względem kulturowym i historycznym, znajdują się tam miejsca pamięci, którymi się opiekujemy – mówi Paweł Kosin.

Chętni do korzystania z programu "Zanocuj w lesie" muszą wiedzieć, że pobyt odbywać się będzie na ich własną odpowiedzialność. Zgoda na biwakowanie nie wiąże się z zapewnieniem jakiejkolwiek infrastruktury. O wszystkim trzeba pomyśleć samemu.

Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. W terenie nie będzie żadnych oznaczeń: tablic, płotków, ogrodzeń, itp.

W przeciwieństwie do programu pilotażowego nie trzeba będzie już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

Ale jeśli grupa będzie większa lub planowany czas dłuższy kontakt z nadleśnictwem jest konieczny a zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Trzeba także otrzymać mailowe potwierdzenie.

Dotychczasowe obszary na terenach Leśnych Kompleksów Promocyjnych (te pilotażowe) zostają utrzymane i co może być ważne, przez rok od 14 kwietnia można używać na nich kuchenek gazowych. Ciągle obowiązuje zakaz palenia ognisk poza miejscami do tego wyznaczonymi. Nie wolno też zbierać drewna czy wjeżdżać do lasu pojazdami, takimi jak kampery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie