Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy bić rekord. Biało-czerwona flaga przez całą kielecką Sienkiewkę (WIDEO, ZDJĘCIA)

/MAT/
Wojewoda Agata Wojtyszek zaprasza na zgłaszanie pomysłów wydarzeń, które mogłyby odbyć się podczas obchodów.
Wojewoda Agata Wojtyszek zaprasza na zgłaszanie pomysłów wydarzeń, które mogłyby odbyć się podczas obchodów. Mateusz Kołodziej

Koncert na 100-lecie Niepodległości, 100 flag narodowych przed szkołami, czy bicie rekordu Polski w długości flagi narodowej. To tylko niektóre z licznych propozycji wydarzeń patriotycznych, które mają odbyć się w ramach obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości . W środę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego do spraw obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zaproszenie wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek zjechali się szefowie i przedstawiciele wszystkich najważniejszych jednostek kulturowych i patriotycznych w regionie, przedstawiciele służb mundurowych . Był również prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Plany są imponujące. Prezentujemy je na kolejnych stronach.

W planach jest też zorganizowanie próby pobicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową. Do tej akcji mają być zaangażowani uczniowie kieleckich szkół, którzy mają trzymać flagę. A ona ma mieć ponad 2 kilometry długości i przebiegać przez całą ulicę Sienkiewicza, główny deptak Kielc. Zaczynać ma się pod hotelem Best Western Grand Hotel, a kończyć pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza.

Ciekawą propozycje przedstawił Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii. Jak informuje jego dowódca, Robert Mazur w planach jest między innymi zorganizowanie capstrzyku wojskowego z dużym ogniskiem pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Kielcach - miałoby odbyć się ono 10 listopada. - Chcemy zrobić podobną uroczystość do tej, która była organizowana przed wojną. Będzie przejście z pochodniami przez ulice Kielc z orkiestrą. Pod pomnikiem byłoby natomiast odczytanie apelu pamięci, salwa honorowa i potężne ognisko, którym mieliby zająć się harcerze - mówi Robert Mazur.

- Miasto Kielce włącza się w obchody wojewódzkie, bo czujemy na sobie ciężar bycia miastem wojewódzkim, bierzemy na siebie rolę takiego pierwszego pomocnika. Ale mamy też wiele propozycji własnych - mówił Wojciech Lubawski. I dodał, że swoje imprezy planuje zorganizować między innymi Biuro Wystaw Artystycznych, Dom Kultury Zameczek, Muzeum Historii Kielc, Wzgórze Zamkowe, czy Miejska Biblioteka Publiczna.

Ciekawe propozycje przedstawiła też Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. W jej instytucji 10 listopada odbędzie się spektakl Krzyżacy, a 11 listopada widowisko historyczne „Wódz”, które wyreżyserował kielczanin Leszek Kumański. Opowiada ono o życiu i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego. - Dobrym pomysłem byłoby też ustawienie przed najważniejszymi instytucjami w Kielcach 100 prezentacji najwybitniejszych ludzi w historii Kielc - mówi Magdalena Kusztal.

Pomoc w tym zakresie zapewniła Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Ta instytucja ma z resztą także swoje pomysły. W planach jest między innymi organizacja kiku wystaw, a także teleturniej dla szkół, który sprawdzi wiedzę historyczną uczniów.

W Kielcach ma obyć się też miejska gra terenowa dla rodzin. - To spotkanie pokazało, że wszystkie instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, chcą zaangażować się w obchody wydarzeń 100 lecia odzyskania niepodległości i wyjątkowo do tych wydarzeń się przygotowują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie