Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy pamiętać o każdej chwili cierpienia. Uroczysta 72 rocznica pacyfikacji Michniowa z zarysem Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w tle (zdjęcia, WIDEO)

Krzysztof Krogulec
Aleksander Piekarski
Ponad 200 osób - prawie całą wieś Michniów - bestialsko zamordowali Niemcy w dniach 12 i 13 lipca 1943 roku. W 72 rocznicę pacyfikacji tej świętokrzyskiej wioski odbyły się uroczystości przed zbiorową mogiłą.
Uroczystości w Michniowie

Uroczystości w Michniowie

Po raz kolejny przypomniano tragiczne dni lipca przywołując relacje ocalałych świadków masowego mordu na ludności cywilnej. - Będziemy pamiętać o każdej chwili cierpienia...- mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Obecni byli parlamentarzyści, władze regionu. Po występach chóru "Senior z Suchedniowa" i złożenia na mogile- w asyście pocztów sztandarowych- wieńców i wiązanek kwiatów rozpoczęła się msza polowa..

Za zbiorową mogiłą pomordowanych widać już zarysy ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej, którego idea zrodziła się w 1979 roku, a całość ma być gotowa za dwa lata, w roiku 2017. Betonowe obiekty mauzoleum, które mają przypominać o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku, są już gotowe w stanie surowym. Kształtem przypominają one chatę, której kolejne segmenty przechodzą od "normalności" do coraz bardziej zdeformowanych fragmentów, przy czym istotna jest gra świateł i cienia w tej niezwykłej konstrukcji. Choć wykonana z betonu, to z bliska widać na nim charakterystyczne słoje drewna. Wykonano je specjalnymi matrycami, odciskanymi w betonowych ścianach. Pierwsza część obiektu będzie pełnić funkcję kaplicy, dlatego na jednej z betonowych ścian pojawił się krzyż.

Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Stowarzyszenie Pokolenie organizują wspólnie zbiórkę pamiątek dotyczących wsi i jej mieszkańców z okresu II wojny światowej. Trafią one - jako eksponaty - do wspomnianego Muzeum Martyrologii Wsi Polskich.

Organizatorom zbiórki zależy na dotarciu do dokumentów po ofiarach represji, świadectwach pacyfikacji skierowanej do mieszkańców polskich wsi, również z terenów tzw. Kresów Wschodnich, jak również na dokumentach świadczących o oporze wobec obu okupantów - lekcjach tajnego nauczania, sabotażu, partyzantce.

Zebrane pamiątki trafią na wystawę do powstającego Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Będą one odpowiednio opisane, zostaną poddane konserwacji, a później wyeksponowane.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z osobą odpowiedzialną - koordynatorem projektu, Stanisławem Krogulcem tel. 41 2545162 godz. 8:00 16:00 lub tel. 664 517 718.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie