Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin. Wiele atrakcji nad Czarną Przemszą

Grzegorz Skrzypak, WL
Będzin znany jest turystom przede wszystkim z XIV-wiecznego zamku wznoszącego się majestatycznie na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Ale to nie jedyna turystyczna atrakcja tego 60-tysięcznego miasta.

Będzin położony jest w Zagłębiu Dąbrowskim, zaledwie 12 km od Katowic i jest jednym z najstarszych miast województwa śląskiego. Warto zatem poznać miasto z bogatą, ponad 650-letnią historią.

Zamek - wizytówka miasta
Zbudowany z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego zamek w Będzinie jest przykładem XIV-wiecznej budowli obronnej. Nie wiadomo jak będziński zamek wyglądał w XIV wieku. Obecny swój wygląd obiekt przybrał po odbudowie w latach 50-tych XX wieku. Lokacja miasta na prawie niemieckim nastąpiła w 1358 roku. I wówczas zamek już stał. Wielokrotnie gościli w nim polscy królowie, m.in. król Kazimierz Wielki i król Jan III Sobieski.

Obecnie na zamku znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Zagłębia. Na parterze można zobaczyć wystawę z dziejów zamku i miasta, a na pierwszym i drugim piętrze znajduje się bogata kolekcja dawnej. Turyści zwiedzający zamek mogą także wejść na okrągłą basztę, skąd rozciąga się wspaniały widok na panoramę Będzina. Wzgórze zamkowe to przyjazne i dobrze funkcjonujące miejsce relaksu. Oprócz piętnastu „magicznych kręgów” przeznaczonych do odpoczynku, powstały tutaj ścieżki dydaktyczne takie jak: Szlak Przyrodniczo-Edukacyjny, ukazujący gatunki drzew oraz Szlak Historyczno-Edukacyjny, prezentujący mini-skansen archeologiczny, w skład którego wchodzą trzy zrekonstruowane półziemianki oraz wał obronny.

Podziemne korytarze i pałac w stylu francuskim
W sąsiedztwie zamku zlokalizowane jest wejście do będzińskich podziemi, które również stanowią atrakcję turystyczną, cieszącą się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Podziemia wzgórza zamkowego to zespół dwóch połączonych korytarzy wydrążonych w latach 1943-44 przez więźniów na rozkaz niemieckiego okupanta. W czasach II wojny światowej mieściły się tutaj schrony przeciwlotnicze. W będzińskich podziemiach znajdują się cztery komory wykute w skale oraz korytarze, pełniące obecnie funkcję wystawienniczą. Podziemny spacer z przewodnikiem pozwoli nam dokładnie poznać historię tego miejsca. Dowiemy się tutaj również sporo ciekawych rzeczy na temat XX-wiecznej historii Będzina.

Historycznym miejscem, które również zachwyca swoim wyglądem jest zespół pałacowo-parkowy na Gzichowie (dzielnica Będzina u zachodniego podnóża Góry Zamkowej), znany jako Pałac Mieroszewskich. Barokowo-klasycystyczny pałac został wzniesiony w 1702 roku przez Kazimierza Mieroszewskiego - chorążego Księstwa Siewierskiego - na wzór ówczesnych pałaców francuskich. Jednopiętrowy budynek wiele razy był upiększany i rozbudowywany, w związku z czym ma niejednolity charakter stylowy. Na jego tyłach znajduje się park z początku XVIII wieku, w którym zachowały się kamienne rzeźby Bachusa i Flory. We wnętrzu pałacu znajdują się zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz historyczne. Na parterze możemy zobaczyć stałe wystawy zatytułowane: „W łużyckiej osadzie” i „W średniowiecznym grodzie”.

Nie tylko zabytki i szlaki historyczne
Będzin jako jedno z miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w ostatnim okresie przeszedł swoistą metamorfozę. Dziś jest to miejsce, gdzie natkniemy się na wiele ciekawych przedsięwzięć. W tym historycznym mieście dobrze czują się zarówno mieszkańcy, jak i turyści, przyjeżdżający tutaj z różnych stron Polski. Do swojej dyspozycji mają wiele nowoczesnych obiektów.

Wszyscy spragnieni aktywnego wypoczynku mogą korzystać ze skateparku oraz boisk do siatkówki plażowej, które w okresie zimowym zamieniają się w lodowisko. Z kolei na osiedlu Warpie - w centrum parku miejskiego - funkcjonuje jedna z sześciu nowoczesnych Stref Aktywności Rodzinnej z największym w Będzinie placem zabaw dla dzieci. Główną atrakcją jest park linowy umieszczony w wielkiej piaskownicy, a oprócz tego: zjeżdżalnie, huśtawki i domki. Można tu aktywnie spędzić czas, zadbać o figurę i kondycję. Na uwagę zasługuje też samoobsługowy serwis rowerowy, który zawiera zestaw narzędzi służących do regulacji i naprawy rowerów. W mieście usytuowanych jest 6 takich serwisów, przy każdej strefie aktywności rodzinnej.

Jazda na rowerach jest w Będzinie bardzo popularna i to nie tylko po ścieżkach rowerowych… Od niedawna w mieście funkcjonuje pumptrack, czyli rowerowy plac zabaw. Tor rowerowy o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach wyrabia refleks, ćwiczy zmysł równowagi i uczy koordynacji ruchowej, która poprzez wykorzystanie muld i band pozwala napędzać rower. Tor jest bezpieczny i sprawi zapewne radość każdemu pasjonatowi dwóch kółek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie