Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju zawitało na Ponidzie. Przywieźli je harcerze z Chrobrza, Kij, Kozubowa i Pińczowa (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Anna Steckiewicz, oprac. Agata Chrobot
Anna Steckiewicz Facebook
Harcerze z Chrobrza i Kozubowa pojechali po Betlejemskie Światło Pokoju aż do Zakopanego. Natomiast nasi harcerze z Kij i z Pińczowa udali się do Kielc. Światło "odebrali" w niedzielę 15 grudnia. Już jest na Ponidziu.

Zastęp Wędrowników z Chrobrza wyjechał po Betlejemskie Światło Pokoju w piątek, 13 grudnia zaraz po szkolnych lekcjach. Po przyjeździe na kwaterę, która mieściła się w Białym Dunajcu, część grupy udała się na punkt rejestracji Zlotu Betlejemskiego, przy okazji zaliczając koncert zorganizowany dla harcerzy na Równi Krupowej w Zakopanem. Gwiazdą wieczoru był zespół Mocni w Duchu. W sobotni poranek uczniowie towarzyszący harcerzom udali się na wędrówkę do Doliny Strążyskiej i Ścieżką pod Reglami wrócili pod Wielką Krokiew.

Zastęp Wędrowników na odprawie w sztabie Zlotu otrzymał zadania. Wędrownicy przez 6 godzin pełnili służbę na dwóch punktach zlokalizowanych w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Heleny Marusarzówny w Zakopanem. Druhny: Majka i Julia uczyły i oceniały wykonywane przez zuchy „śnieżynki”, z kolei w punkcie druhów Patryka, Michała i Kacpra łączyły się trasy dwóch szlaków: Zuchowego – „Mam tę Moc” i harcerskiego „Moc Tatr”. Ich zadaniem była ocena wykonania owieczki z białego poliestru i kolorowych filców. Obie metodyki podchodziły do zadania bardzo poważnie i z wielkim zaangażowaniem.

Gra miejska odbywała się po całym Zakopanem, harcerze mieli do wyboru 8 tras. Przez "nasze" punkty w ciągu dnia przewinęło się ok. 1000 harcerzy i zuchów.

W szkole zlokalizowany był również trzeci punkt – „Moc Prosto z Gór”, gdzie na mapie Polski patrole umieszczały informacje skąd przybyli. Po 6 godzinach cała mapa została pokryta kolorowymi karteczkami z nazwami drużyn i miejscami zamieszkania.

Wieczorem osoby, które miały jeszcze dość sił mogły uczestniczyć w harcerskim świecowisku ze Szczepem Feniks ze Stalowej Woli.

"Światło daje moc"

- Wczesnym rankiem w niedzielę nadeszła najbardziej oczekiwana chwila i wszyscy udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, tu już czekała na nas druhna Ania ze swoimi harcerzami z Kozubowa. Oczywiście o wejściu do kościoła nie mogło już być mowy, zresztą cały plac wokół również wypełniony był po brzegi harcerzami. Łącznie w Zakopanem zgromadziło się około 4 tysięcy harcerzy. Podczas mszy świętej słowaccy skauci przekazali na ręce naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego hm. Anny Nowosad Betlejemskie Światło Pokoju odpalone od wiecznej lampki z Miejsca Narodzenia Jezusa w Grocie Betlejemskiej. W tym roku hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju były słowa – „Światło daje moc”. Po mszy świętej druhna naczelniczka uroczyście przekazała światło delegacjom chorągwianym oraz przedstawicielom drużyn i środowisk, aby harcerki i harcerze podzielili się nim ze swoimi społecznościami lokalnymi - opowiada Anna Steckiewicz.

Późnym popołudniem tego dnia Ogień dotarł również do Kielc. Tam 36 harcerzy z 30 Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki w Kijach, z druhami Agatą i Wiesławą oraz księdzem proboszczem Marcinem Tatarem i pińczowską 5. Drużyną Starszoharcerską ze Szkoły Podstawowej numer 2 z druhną Anią, odebrali podczas mszy świętej w kieleckiej katedrze - z rąk komendanta chorągwi Betlejemskie Światło.

Po mszy na „Ambasadorów Światła” czekały upominki – czapeczki z logo Chorągwi Kieleckiej i żetony na „diabelski młyn” usytuowany na kieleckim Rynku z okazji Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Od poniedziałku harcerze będą przekazywać Światełko w swoich parafiach, szkołach i urzędach, by trafiło do wszystkich mieszkańców naszego regionu i zapłonęło na wigilijnych stołach.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie