Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez rzeżuchy ani rusz. Jak wychodować zielony dywan na świąteczny stół

Marzena SMORĘDA
Rzeżucha stała się jednym z symboli Wielkanocny. Stanowi nie tylko wspaniałą dekorację świątecznego stołu, ale jest także źródłem wielu witamin i minerałów.
Rzeżucha stała się jednym z symboli Wielkanocny. Stanowi nie tylko wspaniałą dekorację świątecznego stołu, ale jest także źródłem wielu witamin i minerałów. archiwum
Przed Wielkanocą powinniśmy pomyśleć o ozdobach, dzięki którym każde mieszkanie przybierze odświętny nastrój na ten szczególny czas. Świąteczna aranżacja stołu nie przysporzy nam kłopotu, jeśli pomyślimy o niej odpowiednio wcześnie. Nie może na nim oczywiście zabraknąć kolorowych pisanek, baranka, kurczaków, wiosennych bazi i oczywiście rzeżuchy.

Rzeżucha stała się jednym z symboli Wielkanocny. Stanowi nie tylko wspaniałą dekorację świątecznego stołu, ale jest także źródłem wielu witamin i minerałów. Już czas pomyśleć jej hodowli.

Na stole, zgodnie z tradycją, nie może zabraknąć świątecznego bukietu z ulistnionych gałązek brzozy, kwitnącej wierzby i leszczyny. Pięknym uzupełnieniem bukietu może być żółto kwitnący dereń jadalny czy forsycje, a szczególną ozdobą będzie oddzielnie wstawiona gałązka kwitnącej czereśni lub wczesnej jabłoni.
Wielkanocne dekoracje najładniej prezentują się w ludowej ceramice, jak siwaki czy gliniaki z jednolitą polewą - czarną, brązową lub ciemnozieloną - w zależności od koloru obrusa.

Tak ozdobiony stół nawet przy najskromniejszym posiłku poprawia nastrój. Nie musi być więc dostatnio, ale pięknie. Jak mawiali przodkowie, urodą też się można nasycić. Między innymi dlatego wielkanocny baranek spoczywał w zielonej trawce z rzeżuchy już od XVII wieku.

Dekoracje wielkanocne utrzymywane są zazwyczaj w odcieniach żółci, bieli i zieleni. Warto więc dla podkreślenia wiosennego nastroju tak skomponować naczynia i ozdoby, aby utrzymane były w tej tonacji.

Przy nowoczesnej aranżacji stołu warto sięgnąć po szkło i metal, które w dobrze wpiszą się w klimat surowo urządzonych wnętrz i chłodnych barw dekoracji.
Aby więc podczas świątecznego biesiadowania czuć nastrój zbliżającej się wiosny, kolorowy, pięknie przystrojony stół będzie stanowił podstawę dobrego nastroju i świątecznej, radosnej atmosfery.

Redakcja Echa Dnia już w najbliższy piątek, 3 kwietnia, przygotowała dla swoich czytelników prezent. Do gazety dołączone zostaną nasiona rzeżuchy, które wysiane zgodnie z zamieszczonymi poniżej wskazówkami, będą uroczą ozdobą wielkanocnych stołów. A nic tak nie cieszy, jak kompozycje wykonywane własnoręcznie.

Jak zasiać rzeżuchę
1. Wybierz naczynie, w którym ją posiejesz. Jeśli ma ona dekorować stół wielkanocny, znajdź jakiś ozdobny półmisek, salaterkę, przeźroczysty pojemnik lub skorupki jajek.
2. Wyłóż naczynie watą, ligniną lub gazą.
3. Zwilż watę starannie wodą.
4. Na tak przygotowanym podłożu rozprowadź równomiernie nasiona.
5. Pozostaw w jasnym i ciepłym miejscu.
6. Codziennie podlewaj nasiona (najlepiej przy pomocy zraszacza).
7. Pierwsze kiełki powinny się pojawić już drugiego lub trzeciego dnia. Po 10 dniach rzeżucha osiąga swoją dorosłą postać. Dobrze posadzona i pielęgnowana da efekt regularnego, zielonego dywanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie