Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne dogrzewanie w domu

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Grzejnik olejowy czy farelka? Radzimy, co lepiej wybrać do dogrzewania mieszkania

Gazowe nie wszędzie

Bezpieczne dogrzewanie w domu

Gazowe nie wszędzie

W sprzedaży znajdują się także ogrzewacze zasilane gazowo - z butli lub sieci. Jednak tego typu w większości urządzenia wymagają osobnego odprowadzenia spalin. Nie są one polecane do dogrzewania mieszkań. Urządzeń na butlę z gazem kategorycznie nie wolno używać tam gdzie jest gaz sieciowy - jest to niebezpieczne i niezgodne w wymogami prawa budowlanego.

Kiedy mrozy nie puszczają, a centralne ogrzewania nie nadąża z podniesieniem temperatury w wyziębionym mieszkaniu, zaczynamy myśleć o dogrzewaniu. Jaki piecyk kupić tak, żeby było ciepło i bezpiecznie?

Praktycznie w każdym markecie budowlanym, sklepie ze sprzętem agd, a nawet hipermarkecie można dostać grzejniki, które w ostatnich dniach cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów.

GRZEJNIKI OLEJOWE
Wyglądem przypominają kaloryfery - składają się z kilku żeberek, wypełnionych olejem z umieszczoną w dolnej części grzałką. Urządzenie potrzebuje kilkunastu minut, aby zacząć ogrzewać pomieszczenie. Po wyłączeniu stosunkowo długo trzyma ciepło - do kilkudziesięciu minut.

Są wskazane dla alergików - nie mają wiatraków, które powodują ruch powietrza i kurzu w pomieszczeniach. Plusem jest też to, że słabiej wysuszają powietrze w pokoju czy łazience, która dogrzewamy. Dużym minusem grzejników olejowych jest ich cena - niestety za dobrej klasy sprzęt tego typu trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Zwykle olejowy grzejnik jest też ciężki - waży kilkanaście kilogramów - dlatego przy zakupach warto zwrócić uwagę na kółka ułatwiające przesuwanie go bez konieczności podnoszenia. Przemieszczanie grzejnika z pomieszczenia do pomieszczenia ułatwi także schowek na przewód sieciowy, który nie będzie "plątał się" pod nogami.

KONWEKTOR I FARELKA
Około 200 złotych kosztuje średniej klasy grzejnik konwektorowy. Ma wbudowaną grzałkę lub płyty, która nagrzewa się po podłączeniu do prądu. Powietrze po zetknięciu z nagrzanym elementem ogrzewa się i unosi do góry, jednocześnie zasysając od dołu zimne powietrze. W ten sposób tworzy się stała cyrkulacja.

Mniejsze konwektory - popularnie nazywane farelkami - często są wyposażone w wiatrak albo nadmuch wypychające ciepłe powietrze na zewnątrz. Ich plusem jest to, że szybko nagrzewają się, przez co mogą szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, jednak nie kumulują ciepła i po wyłączeniu szybko stygną. Są to urządzenia lekkie, niektóre można powiesić na ścianie. Ale jeśli chcemy używać ich przez kilka godzin albo w łazience, musimy zwrócić uwagę na specjalną obudowę, która będzie odporna na wilgoć i trudno się nagrzewała.

WAŻNA MOC
Najważniejszym parametrem grzejnika jest jego moc. Od niej zależy wielkość pomieszczenia, które urządzenie może skutecznie ogrzać. Im większe pomieszczenie chcemy ogrzać, tym większa powinna być moc grzejnika. Wielkość pomieszczeń (kubatura) podawana jest w metrach sześciennych i tak dla przykładu pokój o powierzchni 14 metrów kwadratowych i wysokości 2,5 metra ma kubaturę 35 metrów sześciennych.

W większości modeli grzejników przenośnych jest możliwość regulacji mocy na kilku poziomach - na przykład 800, 1200 i 2000 W. Taki grzejnik jest uniwersalny, bo można go przestawiać i ogrzewać pomieszczenia o różnej wielkości - w zależności od potrzeb. Regulacja mocy gwarantuje ciepło na określonym poziomie i daje możliwość oszczędzania energii elektrycznej.

UŁATWI UŻYCIE
Jeżeli chcemy regulować temperaturę w pomieszczeniu, możemy wybrać grzejnik wyposażony w termostat. Dzięki niemu możesz ustawić żądaną temperaturę, a grzejnik będzie włączał i wyłączał się, aby ją utrzymać. Niektóre modele mają dodatkową funkcję AntiFrost (zapobieganie zamarzaniu), grzejnik możesz zostawić w domku letniskowym, będzie on utrzymywał temperaturę pomieszczenia na poziomie około 5 stopni Celsjusza, aby na przykład nie zamarzła woda w rurach.

Bardzo ważną funkcją chroniącą urządzenie przed zepsuciem jest zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dzięki niej, gdy grzejnik jest długo włączony, urządzenie samoczynnie wyłączy się, po czym uruchomi po ostygnięciu.

Gdy urządzenie ma zegar sterujący, można programować czas jego pracy. Jest to wygodne rozwiązanie, bo można grzejnik ustawić tak, aby włączył się godzinę przed powrotem z pracy lub wyłączał, gdy wszyscy domownicy leżą w łóżkach. O tym, że grzejnik jest włączony informuje zazwyczaj lampka kontrolna zasilania w obudowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie