Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne ferie z buskimi strażakami. Był superpokaz dla dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Efektowne pokazy strażackie na "stawie niemieckim" znalazły się w programie ćwiczeń dla dzieci i młodzieży w Busku-Zdroju.
Efektowne pokazy strażackie na "stawie niemieckim" znalazły się w programie ćwiczeń dla dzieci i młodzieży w Busku-Zdroju. Państwowa Straż Pożarna Busko-Zdrój
Ferie zimowe to czas radości i beztroskiej zabawy. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie, bo nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu z nas. Strażacy zorganizowali w Busku-Zdroju ćwiczenia, połączone z pokazami ratownictwa na zamarzniętych akwenach wodnych.

Manewry odbyły się na popularnym "stawie niemieckim", a wzięli w nich udział ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szańcu. Plenerowe ćwiczenia obserwowali uczniowie i kadra pedagogiczna buskich placówek oświatowych.

- Celem pokazu było kształtowanie właściwych postaw uczniów podczas aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń, jakie występują na zamarzniętych rzekach, akwenach. Pokazy były również okazją do praktycznej nauki podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej - mówi brygadier Marek Lis, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju, który kierował także przebiegiem ćwiczeń.

Strażacy zaprezentowali młodzieży metody udzielania pomocy poszkodowanym, wykorzystując między innymi: sanie lodowe, gałęzie czy... zwykłe ubrania. Uzupełnienie efektownych pokazów stanowiła prelekcja, podczas której uczniowie mogli zapoznać się z zasadami bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych.

Pamiętajmy, że zamarznięte stawy, rzeki i jeziora są zawsze niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych, pozostawianie dzieci bez opieki zbiera co roku śmiertelne żniwo. Pod lodem giną ludzie.

Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! - przestrzegają buscy strażacy. Bezpieczna pokrywa lodowa ma 10 centymetrów grubości, na dodatek zalegający na niej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy.

Nie wolno wchodzić na lód samemu (ta wskazówka dotyczy także wędkarzy). A jeśli jest to konieczne, niech wejdą na lód przynajmniej dwie osoby - w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Kiedy usłyszysz trzeszczenie lodu pod stopami, wracaj natychmiast na brzeg! Nie warto ryzykować, życie masz tylko jedno.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie