Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne ferie zimowe. Kilka ważnych rad, do których warto się zastosować

ach
Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki i stawy. Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Strzeż się czadu - pomoże czujka. Za najważniejsze bierz: rozwagę i ostrożność. Kapitan Mateusz Tarka, strażak z Pińczowa mówi o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii zimowych.

Jakie zasady bezpieczeństwa są najważniejsze?
Podczas zimy dochodzi do groźnych sytuacji najczęściej w przypadku, gdy ktoś wchodzi na zamarznięty staw, jezioro lub rzekę. Omijamy te miejsca, nie bierzmy udziału w zabawach na nich, ponieważ nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Nie wszyscy wiedzą, że wytrzymałość lodu zależy nie tylko od grubości. Biały i mętny lód zawierający pęcherzyki powietrza posiada znacznie mniejszą wytrzymałość. Lód z zamarzniętymi gałęziami, kamieniami jest także niebezpieczny, gdyż wokół tych przedmiotów topnieje o wiele szybciej. Tragedii byłoby o wiele mniej, gdyby każdy znał i zachowywał podstawowe środki ostrożności.

Co zrobić, gdy ktoś wejdzie na zamarznięty zbiornik i lód zacznie pękać?
W razie pękania trzeba zmniejszyć swój nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na nim, co spowoduje rozłożenie ciężaru ciała (zwiększenie powierzchni). Później trzeba powoli przeczołgać się na brzeg, a następnie jeśli lód załamał się pod kimś wezwać pomoc - zadzwonić po straż pożarną telefon: 998 lub 112. Jeśli chcemy pomóc komuś pod kim załamał się lód i wpadł do wody - należy podać mu pasek lub gałąź i próbować wyciągnąć z wody.Pamiętajmy, jednak żeby w takim przypadku nie narażać siebie na dodatkowe niebezpieczeństwo, próbując kogoś ratować.

Jakie są zasady bezpiecznych zabaw na śniegu?
Do zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach oraz jazda na łyżwach - należy wybierać miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych. Przebywając w pobliżu jezdni należy pamiętać, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze. Ważne jest też, żeby dzieci i młodzież sprawdzały trasę zjazdu na sankach - kamienie czy gałęzie mogą być przyczyną wypadku.

A co z czadem „cichym zabójcą”?
Uczulam na to, aby dbać o czystość kominów, a także zabezpieczyć się przed zatruciem czadem. Mówi się, że to „cichy zabójca” ponieważ jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Nie należy ignorować takich objawów jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca - mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Najlepiej jednak wyposażyć swój dom w czujkę tlenku węgla, która poinformuje nas o tym, gdy pojawi się tlenek węgla i uchroni przed tragedią. Na koniec rozmowy chciałbym podkreślić, że zasad bezpieczeństwa w zimę i podczas ferii jest dużo - ale najważniejsza, nadrzędna wskazówka brzmi: zachować ostrożność i rozwagę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie