Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny i ekologiczny powiat jędrzejowski +. Nowy projekt, nauka połączona z zabawą (DUŻO ZDJĘĆ)

albo
Projekt "Bezpieczny i ekologiczny powiat jędrzejowski +" ruszył!
Projekt "Bezpieczny i ekologiczny powiat jędrzejowski +" ruszył! albo
Kilkaset dzieci z całego powiatu jędrzejowskiego wzięło udział w ważnych, profilaktycznych zajęciach - połączeniu nauki i zabawy - w Zespole Szkół numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie. W szkole po raz pierwszy przedstawiono projekt edukacyjny Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie pod tytułem: "Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Jędrzejowski +". Na sali gimnastycznej swoje stanowiska prezentowali przedstawiciele różnych służb i instytucji, między innymi policja, straż pożarna, ratownicy medyczni czy nadleśnictwo. Dzieci mogły nauczyć się pierwszej pomocy, dowiedzieć się jak prawidłowo segregować śmieci oraz zobaczyć jak w rzeczywistości wyglądają leśne zwierzęta.

We wtorek, 18 lutego Zespół Szkół numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, na kilka godzin przemienił się w siedzibę bezpieczeństwa i ekologii powiatu jędrzejowskiego. To wszystko za sprawą projektu edukacyjnego przygotowanego przez Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie.

"Projekt Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Jędrzejowski +", skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Pomysł, który zrodził się, został opracowany i przygotowany przez pracowników Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, na czele ze starostą Pawłem Faryną, zakłada edukację w zakresie bezpieczeństwa i ekologii w bardzo szerokim zakresie.

Projekt edukacyjny wyszczególnia 5 kluczowych elementów:

1. BEZPIECZNY DOM
"Dom powinien być miejscem, w którym domownicy czują się bezpiecznie i komfortowo. Przy urządzaniu domowej przestrzeni często jednak nie bierzemy pod uwagę pewnych zagrożeń. Zwiększanie świadomości na temat domowego bezpieczeństwa to jeden z naszych głównych celów. Wyjeżdżając zostawiamy wówczas swoje cztery kąty narażone na wiele zagrożeń. Dobytek w mieszkaniu może paść łupem włamywaczy lub nawet spłonąć w pożarze."

O tym, jak się ustrzec przed nieszczęśliwymi wypadkami, dzieci mogły się dowiedzieć od strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, którzy przyjechali do szkoły ze swoim nowoczesnym domkiem - symulatorem zagrożeń pożarowych. Symulator robił wrażenie nie tylko na dzieciach, ale również na dorosłych.

2. BEZPIECZNA SZKOŁA
O bezpieczeństwie w szkole opowiadali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie. Dzieciom i nauczycielom przypomniano o tym, że należy alarmować w razie gdy na terenie szkoły pojawi się obca, niezidentyfikowana osoba, obserwuje szkołę, czy pojawia się w jej okolicy. Przypomniano też, że należy zwracać uwagę na nietypowe przedmioty pozostawione w szkole, pojazdy zaparkowane w okolicy, na przykład takie które nie mają tablic rejestracyjnych. W szkołach wskazane jest prowadzenie księgi wejść i wyjść.

3. BEZPIECZNA DROGA
"Od września droga do szkoły i ze szkoły jest stałym elementem w życiu każdego dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego oraz dzieci. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni."

Podczas wtorkowego spotkania w szkole, wszystkie dzieci i ich opiekunowie otrzymali kamizelki odblaskowe oraz odblaskowe breloczki i opaski. Jak mówił starosta jędrzejowski, Paweł Faryna: - Nie wstydźmy się nosić odblasków.

I zachęcał, by nosić je także w terenie zabudowanym i w mieście.

4. BEZPIECZNY WYPOCZYNEK
"Okres wakacji oraz ferii zimowych to szczególny czas dla całej rodziny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop spędzając czas nad wodą, w górach czy za granicą. Część dzieci i młodzieży spędzając wakacje lub ferie w domu, wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa."

W tym punkcie przypomniano jakie mamy numery alarmowe, a przy niektórych stanowiskach (między innymi przy stanowisku ratownictwa medycznego i ratownictwa wodnego), dzieciaki mogły nauczyć się jak prawidłowo udzielać poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Masaż serca i sztuczne oddychanie najmłodsi ćwiczyli na specjalnych fantomach.

5. BEZPIECZNE ŚRODOWISKO
"Środowisko naturalne powinno być chronione przez wszystkich. Dzieci już od najmłodszych lat mogą wpływać na jego bezpieczeństwo. Jest bowiem kilka zasad, których przestrzeganie z pewnością bardzo pomoże środowisku."

Przypomniano uczniom o tym, że należy oszczędzać papier, gasić światło, zakręcać wodę, segregować śmieci, korzystać z ekologicznych środków transportu, na zakupy brać ze sobą własną torbę oraz kupować dobre, ekologiczne produkty.

O tym jak dbać o środowisko naturalne opowiadali przedstawiciele Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najmniejsi dowiedzieli się między innymi do jakiego kosza, należy wrzucać plastik, papier i szkło. O leśnej faunie i florze przy stoisku pełnym przepięknych zwierząt, opowiadali przedstawiciele Nadleśnictwa Jędrzejów. Tu dzieciom najbardziej podobały się figury sarenek, bobra, wydry, kuropatwy, a nawet nietoperza.

Pyszny, domowy i całkowicie ekologiczny poczęstunek dla wszystkich przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Podchojny. Dodatkowo, podczas wydarzenia rozdano dzieciom i dorosłym 1000 jabłek.

We wtorek, na hali sportowej stanęło około 15 stanowisk. Każde przygotowało dla dzieci i dorosłych mnóstwo edukacyjnych atrakcji, zagadek i gadżetów. Dzieciaki były podzielone na kilka grup, aby podczas wydarzenia zwiedzić wszystkie z nich.

To innowacyjny i potrzebny projekt
Starosta jędrzejowski Paweł Faryna podkreśla, że tym edukacyjnym projektem pragnie dotrzeć do każdej gminy powiatu jędrzejowskiego, a nawet wyjść poza jego granice:

- Ten projekt to w stu procentach bezpieczeństwo i w stu procentach ekologia. To pierwszy tego typu program, który powstał w powiecie jędrzejowskim. Mam wielką nadzieję, że rozprzestrzeni się na dziewięć gmin powiatu jędrzejowskiego, a ponadto chciałbym, aby program dotarł również do gmin i powiatów w całej Polsce - mówił pan starosta.

- Projekt obejmuje pięć sztandarowych punktów. Bezpieczny dom, bezpieczna szkoła, bezpieczna droga. Przy tym punkcie zachęcam do noszenia odblasków. Dzisiaj widzimy dzieciaki w pięknych, odblaskowych kamizelkach. Mocno chcemy podkreślić to, że człowiek widoczny, to człowiek bezpieczny. Dlatego zachęcamy do noszenia odblasków także w mieście. Kolejny punkt to bezpieczny wypoczynek, bezpieczne wakacje. O tym, jak należy zachowywać się nad wodą, czy w górach przypominają ratownicy wodni i ratownicy medyczni. I ostatni bardzo ważny element - ekologia i środowisko. Jeśli mamy bezpieczne środowisko, czyli spalamy ekologiczne paliwa, segregujemy śmieci, dbamy o zużycie wody i to, by jej nie zanieczyszczać, stosujemy ekologiczny nawóz, dbamy o to, by ziemia rodziła ekologiczne rośliny, które są później pokarmem dla nas i dla zwierząt - to to wszystko sprawia, że środowisko jest zdrowe i bezpieczne, a my jesteśmy długowieczni - dodał z uśmiechem starosta Paweł Faryna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie