Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny powrót do szkoły według Platformy Obywatelskiej. Politycy świętokrzyskich struktur partii przedstawili osiem rekomendacji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Bezpieczny powrót do szkoły według Platformy Obywatelskiej. We wtorek politycy świętokrzyskich struktur partii poseł Marzena Okła-Drewnowicz oraz były wicekurator Lucjan Pietrzczyk przedstawili osiem rekomendacji dotyczących zmian w organizacji pracy szkół w okresie pandemii koronawirusa.

Politycy Platformy Obywatelskiej spotkali się z mediami przed gmachem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach 1 września - dni rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Poseł Marzena Okła-Drewnowicz oraz były poseł i były wicekurator oświaty Lucjan Pietrzczyk mówi o tym, jakie działania należy podjąć, by w zminimalizować ryzyko powstawania ognisk koronawirusa w szkołach.

- To dzwonek alarmowy. Prowadziliśmy konsultacje eksperckie dotyczące przygotowania szkół do otwarcia w warunkach pandemii - czy spełniają wytyczne, jakie napotykają problemy i jak można im pomóc, by szkoła dla uczniów była bezpieczna. Z odpowiedzi wynika jasno, że samorządy zostały pozostawione same sobie, że dyrektorzy mogą jedynie zdecydować, gdzie postawić płyn do dezynfekcji. Problemów jest dużo więcej. Na przykład dostępność do środków dezynfekcji, na zakup których brakuje pieniędzy - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.

Lucjan Pietrzczyk zaznaczył, iż głównym problemem jest ograniczenie kompetencji dyrektorów szkół do zawieszania zająć w trybie stacjonarnych i przechodzenia na nauczanie zdalne w przypadku wykrycia ogniska koronawirusa w placówce.

Politycy przedstawili pakiet ośmiu rekomendacji, które mają ułatwić funkcjonowanie szkół w okresie pandemii i usprawnić reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

  1. Wprowadzenie hybrydowego, mieszanego systemu nauczania jako podstawowego, bez potrzeby uzyskania przez dyrektora szkoły zgody Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W systemie mieszanym, przy mniejszej liczbie uczniów, młodsze dzieci (szczególnie klasy 1-3) będą mogły bezpiecznie obywać naukę w szkole. W tym wariancie po decyzji dyrektora starsi wiekiem uczniowie uczyliby się stacjonarnie tylko w wyznaczone dni tygodnia, lub wyznaczonych przedmiotów, a w pozostałym czasie korzystaliby z nauczania zdalnego.
  2. Znowelizowanie rozporządzenia o ramowych planach nauczania i rozporządzenia o BHP tak, by zapewnić dyrektorom większą elastyczność́ w układaniu planu lekcji i przerw oraz czasu ich trwania. Zminimalizowanie treści podstawy programowej, aby umożliwić powtórzenie materiału przerobionego podczas zdalnego nauczania i zapewnić pełną realizacje podstawy.
  3. Wprowadzenie precyzyjnych przepisów dotyczących postępowania w stosunku do chorych dzieci (kaszel, gorączka, katar) wysyłanych do szkoły przez rodziców lub sytuacji zachorowania dziecka na terenie szkoły.
  4. Wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni wspólnej w szkole – korytarze, toalety. W szkołach z małą liczbą uczniów za zgodą dyrekcji ten obowiązek mógłby być zniesiony.
  5. Dofinansowanie szkół w celu zakupu bramek do mierzenia temperatury w szkołach powyżej 400 uczniów, a w mniejszych zakup większej liczby termometrów. Zwiększenie dofinansowania dla szkół na zakup środków dezynfekujących i maseczek.
  6. Stworzenie stałej „gorącej linii” z Sanepidem dla dyrektorów szkół.
  7. Przygotowanie przez MEN i wprowadzenie bezpłatnego, zintegrowanego z e-podręcznikami oprogramowania dla szkół, umożliwiającego prowadzenie nauki zdalnej.
  8. Wprowadzenie wytycznych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa nauczycielom z grup ryzyka (60+ lub chorych na choroby przewlekłe).
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie