Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania skóry w Pacanowie. Nie daj się czerniakowi!

Michał Kolera
Michał Kolera
W niedzielę, 20 czerwca, w Pacanowie, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań skóry pod kątem nowotworów. Mieszkańcy gminy będą mogli skorzystać z wizyty u lekarza dermatologa w specjalnym dermobusie, który stanie na parkingu przy Europejskim Centrum Bajki. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Wizyta odbędzie się z zachowaniem wszystkich obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych.

Akcja trwa od 10 do 18. To pilotażowa edycja, która po raz pierwszy odbywa się w Pacanowie, a w przyszłości będzie obejmować całą Polskę. Jest finansowana przez firmę farmaceutyczną Novartis, a organizuje ją Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma.

Dlaczego badanie jest ważne?

Lato to czas, w którym nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Choć zdajemy sobie sprawę z ich szkodliwości – często nie korzystamy z uroków słońca w sposób odpowiedzialny. To z kolei może prowadzić do podrażnień i oparzeń skóry, a także powstawania na niej nowych znamion. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przebywając na słońcu zwracać szczególną uwagę na naszą skórę. Pomóc w tym ma kampania „Miej oko na skórę”.

W Europie obserwujemy duże zróżnicowanie w raportowanych współczynnikach zachorowalności na czerniaka pomiędzy poszczególnymi państwami, również między tymi sąsiadującymi, o podobnych warunkach klimatycznych i podobnej charakterystyce typu skóry mieszkańców. W Polsce, w 2020 roku odnotowano 3 7001 nowych zachorowań z powodu czerniaka, natomiast w Niemczech (przy 2,2 razy większej liczbie ludności) w tym samym czasie ponad 31 0002. Jednocześnie prawie połowa chorych na czerniaka w Polsce umiera w ciągu roku w porównaniu do dziesięciu procent u naszych zachodnich sąsiadów.

Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta wraz z wiekiem, a wczesne wykrycie pozwala na jego wyleczenie. Wciąż wiedza o chorobie i profilaktyce wśród Polaków nie jest satysfakcjonująca. Dlatego też z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Czerniaka wystartowała kampania edukacyjna „Miej oko na skórę”, która ma za zadanie podkreślić konieczność odpowiedzialnego korzystania ze słońca oraz regularnej kontroli znamion na skórze.

Co to jest czerniak i jakie są czynniki ryzyka?

Czerniak to rodzaj złośliwego nowotworu skóry, który bywa bardzo agresywny. Powstaje z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina powoduje, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV – czyli słońcem lub światłem stosowanym w solarium. Choroba pojawia się najczęściej na skórze nóg – z przodu i z tyłu, na plecach i karku, czy też na skórze głowy, między włosami. Może również wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.6

Do najczęstszych czynników, które wpływają na rozwój czerniaka, zaliczamy przede wszystkim długotrwałą i powtarzającą się ekspozycję na promienie słoneczne, jasną karnację, piegi, dużą liczbę znamion, czy wiek. Nie bez znaczenia będzie również to czy w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka.4 Należy jednak pamiętać, że nie każda zmiana skórna oznacza nowotwór.7 Czerniak stanowi tylko 4% wszystkich nowotworów skóry, bywa jednak wyjątkowo złośliwy.8 Wcześnie wykryty jest wyleczalny.5

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak to jeden z najprostszych do wykrycia nowotworów, gdyż rozwija się najczęściej na powierzchni skóry. W jego diagnostyce kluczową rolę odgrywa samokontrola.9 Dlatego niezwykle ważne jest, aby regularne sprawdzać istniejące lub nowo powstałe znamiona na całym ciele, zwłaszcza w mniej dostępnych miejscach jak za uszami czy na głowie. Każdy pieprzyk czy narośl, które budzą niepokój lub zmieniają się w czasie, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem – rodzinnym lub dermatologiem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie