Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badanie w celu wykrycia nowotworu głowy i szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Zgłoś się!

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zachęca do zrobienia profilaktycznego badania.
Doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zachęca do zrobienia profilaktycznego badania.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii można wykonać bezpłatne badanie w celu wykrycia nowotworu głowy i szyi. Są one bardzo ważne, ponieważ 90 procent pacjentów przychodzi po pomoc w III, lub IV stadium choroby, kiedy na ratunek jest często za późno.

Jak zapisać się na badania w Świętokrzyskim Centrum Onkologii?

- Wystarczy zadzwonić pod numer 4136 74 653 i rejestratorka zapisze nas na pierwszy wolny termin. Nie trzeba długo czekać ani na odebranie telefonu, ani na termin, ale wiele osób nadal nie znajduje czasu na to istotne badanie profilaktyczne. Trwa krótko, ale dostarczy bardzo ważnej wiedzy na temat tego czy mamy nowotwór, czy jesteśmy nim zagrożeni. Palenie i nadużywanie alkoholu to dwa najważniejsze czynniki wywołujące ten rodzaj raka, także wirusy brodawczaka ludzkiego, czy przewlekłe drażnienie śluzówek jamy ustnej, choćby poprzez źle dopasowaną protezę. Nieraz rak pojawia się u osób, które nie palą i nie piją, więc warto się skontrolować

- informuje Izabela Opalińska, specjalistka specjalista do spraw Komunikacji Społecznej, Informacji i Edukacji.

Doktor Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zachęca, żeby koniecznie przyjść na badanie kiedy zauważymy u siebie takie objawy jak chrypka, trudności z przełykaniem, ból gardła, zmiany w nosie, uchu, krwawienia z nosa, zaburzenia mowy, utrata masy ciała.

– Z przykrością stwierdzam, że mieszkańcy nawet, gdy mają kilkunastocentymetrowy, zewnętrzny guz w okolicy szyi, albo wielką ranę na języku czy podniebieniu czekają nie wiadomo na co – podkreśla kierownik Kliniki. – A przecież kiedy guz jest mały można go wyciąć, potem zastosować radioterapię i dojść do pełnego zdrowia. U nas dominuje inne myślenie: jak się niczego nie dowiem, będę spokojnie żyć. To wielka bzdura, w ostatnim stadium tylko 5 procent może przeżyć kilka lat. Szybko następują przerzuty do węzłów chłonnych, a następnie do innych narządów - dodaje doktor.

Po covidowej przerwie Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wznawia badania przesiewowe w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem „Twój świadomy wybór”. Zapisy ruszają 15 lutego. Program został przedłużony do końca 2022 roku. Z bezpłatnych badań może skorzystać jeszcze blisko 2 tys. osób. Rocznie w województwie świętokrzyskim nowotwory rejonu głowy i szyi rozpoznaje się u ponad 400 osób. Samego raka krtani u 80 osób.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie