Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne czy skojarzone szczepionki dla dzieci? Jakie wybrać i dlaczego?

IMO
Freeimages.com
Wybór programu realizacji szczepień ochronnych to jedna z istotniejszych decyzji, jaką podejmują matki na wczesnym etapie życia dziecka. Skorzystać z bezpłatnych szczepień obowiązkowych, czy wybrać wariant skojarzony? – to pytanie kobiety zadają sobie zwykle tuż po porodzie.

Jak pokazują tegoroczne badania, zrealizowane przez Millward Brown nastawienie do szczepień skojarzonych nie jest obecnie aż tak nieprzychylne, jakby się mogło wydawać, wnosząc po internetowych przekazach. Nie jest jednak również całkowicie pozytywne.

Choć nastawienie kobiet wobec szczepień w ogóle nie jest tak pozytywne jak jeszcze kilka lat temu, to jednak nieznacznie poprawiło się ono na przestrzeni ostatnich miesięcy. Kobiety pytane o swój stosunek do szczepień w ogóle, prawie w 3/4 przypadków deklarują nastawienie pozytywne, a spora część z nich – 37 procent z tendencją wzrostową - sądzi, że szczepienia obowiązkowe powinny obejmować ochronę przed jak największą liczbą chorób. Sytuacja komplikuje się, gdy przychodzi do wyboru między wariantami bezpłatnym dla dzieci zdrowych a szczepieniami wysoce skojarzonymi (5w1 lub 6w1).
Wiedza medyczna bardzo pożądana.

Obawy względem szczepień wysoce skojarzonych są ściśle związane z chaosem informacyjnym, na który skarżą się matki i przyszłe matki. Kluczowa rola przypada tu w udziale personelowi medycznemu, a szczególnie pediatrom, którzy mogą pomóc w podjęciu decyzji na temat szczepienia dziecka. Jak pokazują badania, znaczna większość kobiet, które konsultowały z lekarzem program szczepień swojego dziecka, potwierdza, że porada lekarska co do wyboru szczepień wysoce skojarzonych była obiektywna, nie wskazująca na konkretne preparaty.

Obaw niemało
Wśród zwolenniczek wariantu szczepień 6w1 dominują matki bardziej otwarte na nowoczesne rozwiązania i przekonane o niepodważalnym autorytecie lekarza w kwestii podejmowania medycznych wyborów. Kobiety, które już skorzystały ze szczepień skojarzonych (1/6 badanych), doceniają związane z nimi korzyści, wśród których wymieniają przede wszystkim możliwość ochrony dziecka przed bólem, jedno wkłucie zamiast kilku i mniejszy stres dziecka podczas każdej z wizyt szczepiennych.
Zwolenniczki szczepień 6w1 znajdują się jednak w mniejszości w stosunku zarówno do grupy osób korzystających ze szczepień bezpłatnych, jak też matek wybierających płatne szczepienia skojarzone 5w1. Dla tych ostatnich 5w1 bywa często „złotym środkiem” pomiędzy szczepieniem finansowanym przez państwo, oznaczającym więcej zastrzyków w ramach jednej wizyty a wariantem 6w1, z którym wiążą się takie obawy, jak wątpliwość czy ochrona dziecka przed kilkoma chorobami w jednym zastrzyku nie jest aby większym jednorazowym obciążeniem dla organizmu niż zastrzyk szczepionki chroniącej przed jedną chorobą. Matki obawiają się też o bezpośrednią reakcję dziecka na szczepienie i długoterminowy wpływ szczepionki na zdrowie, a także wnikliwie sprawdzają skład szczepionek, ponieważ wypowiedzi internetowe sugerują, że rzekomo zawierają rtęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie