Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe kruki w pracowni dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Kazimiera Zapałowa wraz z mężem Andrzejem przekazali do Pracowni Dzieł i Piśmiennictwa o Stefanie Żeromskim i Regionie Świętokrzyskim, mieszczącej się w dworku pisarza w Ciekotach, między innymi pierwsze egzemplarze wydań książek Stefana Żeromskiego, ale również uporządkowany chronologicznie zbiór cennych zbiorów filatelistycznych.

To już kolejne dary do ciekockiego dworku. Tym razem Kazimiera i Andrzej Zapałowie przekazali bezcenne materiały będące wynikiem badań nad Stefanem Żeromskim i jego rodziną. To między innymi kopie dokumentów majątkowych czy stanu urzędu cywilnego.

– Zgromadzony materiał był podstawową do napisania przeze mnie książek o rodzinie Stefana Żeromskiego, przewodników, a następnie dał merytoryczną, naukową podstawę do stworzenia scenariusza i urządzenia stałej ekspozycji w dworku w Ciekotach – informuje Kazimiera Zapałowa, kustosz honorowa ciekockiego dworku, wybitna badaczka życia i twórczości pisarza.

Najcenniejsze są białe kruki, książki będące dotychczas własnością Kazimiery i Andrzeja Zapałów. Biblioteka pracowni wzbogaciła się o debiutanckie „Opowiadania” Stefana Żeromskiego w wydaniu z 1895 roku. W zbiorach pierwszych wydań przekazanych do dworku są między innymi „Utwory powieściowe” z 1898 roku, „Rozbióbią nas kruki i wrony” (wydane pod pseudonimem Maurycy Zych) z 1905 roku, „Duma o hetmanie” z 1908 roku, „Róża” (wydana pod pseudonimem Józef Katerla) z 1909 roku, „Andrzej Radek czyli syzyfowe prace” z 1910 roku, „Pomyłki” z 1923 roku. Część z książek posiada pamiątkowe exlibirsy Stefana Żeromskiego, które pisarz umieszczał na pierwszych kartach swoich dzieł. Warto zwrócić uwagę na kolejnym dar, którym jest „Stefan Żeromski. Dom, dzieciństwo i młodość” z 1928 roku. To pierwsza biograficzna opowieść o pisarzu, której jest autorem jest jego kuzyn Stanisław Piołun – Noyszewski.

Wrażenie na kolekcjonerach na pewno zrobi 65 obiektów filatelistycznych związanych ze Stefanem Żeromskim. Są w nim znaczki pocztowe z wizerunkiem pisarza, karty pocztowe okolicznościowe, z reprodukcjami ilustracji do utworów, rocznicowe koperty, stemple – datowniki.

To jednak nie wszystko, bo wśród podarowanych pamiątek są m.in. płyty z nagraniem książki Kazimiery Zapałowej „50 lat z Żeromskim. Zwierzenia kustosza” czytanej przez Mirosławę Podwysocką w Radiu Kielce i wyemitowanej w 82 odsłonach oraz książki „Rodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskiem” w 78 odsłonach.

- Warto pamiętać, że Pracownia Dzieł i Piśmiennictwa o Stefanie Żeromskim i Regionie Świętokrzyskim to jedyne takie miejsce, w którym gromadzimy publikacje poświęcone pisarzowi oraz cenne wydania jego dzieł. Dzięki kolejnym darom nasza kolekcja zyskuje dodatkową wartość – podkreśla Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie