Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Opatowcu zmienia smyka w super czytelnika! Robi to poprzez zabawę i twórcze działanie. Ruszył ciekawy projekt [ZDJĘCIA]

Beata Adamczyk
Biblioteka w Opatowcu
Ważne wyzwanie postawili sobie pracownicy biblioteki w Opatowcu, którzy realizują projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki. W ramach projektu „Zmienimy smyka w super czytelnika” realizowane są różnorodne, innowacyjne formy działań oparte na interakcji, zabawie i twórczym działaniu.

W poniedziałek, 20 września, w świeżo oddanej po remoncie sali widowiskowej Opatowieckiego Domu Kultury, na zajęciach animacyjnych prowadzonych przez Radosława Kornasia doskonale bawiła się duża grupa najmłodszych. Zajęcia muzyczne poprzez zabawę, rozbudzają w dzieciach wrażliwość na piękno, wyzwalają dziecięce emocje, umuzykalniają, ale także integrują i kształtują u dzieci umiejętności komunikacyjne. Tego typu zajęcia będą prowadzone w instytucji kultury do końca listopada.

Uczestników w trakcie zajęć odwiedził Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk. Zapytał dzieci o wrażenia po pierwszej części przewidzianych w tym dniu, a skierowanych do nich działań oraz przekazał dla najmłodszych słodki upominek.

Jednym z wielu ciekawych działań zaplanowanych w ramach projektu były warsztaty czytania wrażeniowego skierowane do dzieci w wieku 5-7 lat, a następnie dla rodziców, opiekunów i osób pracujących z dziećmi.

Gościem biblioteki była Małgorzata Swędrowska - autorka koncepcji czytania wrażeniowego, popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej, przyjaciółka książek, pedagog nauczania wczesnoszkolnego, trenerka nauczycieli i bibliotekarzy, a prywatnie mama czwórki dzieci.

Licznie zgromadzone dzieci, z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieści ukryte w kilu książkach zaprezentowanych przez panią Małgosię. Zaskoczeniem dla młodych odkrywców literatury był nie tylko fantastyczny sposób prezentacji historii ukrytych na kartach książek, ale czasem same książki. Podczas spotkania okazało się, że wszystkie uczestniczące w nim dzieci potrafią czytać (nawet pięciolatki!) i nie tylko w naszym ojczystym języku.

Czytanie wrażeniowe ma na celu pozostawienie w dziecku wielu wrażeń, nie tylko tych płynących ze słuchania tekstu i patrzenia na ilustracje zawarte w książkach, ale i wrażeń płynących z ruchu, gestów, emocji wyrażanych mimiką, a nawet z muzyki i tańca na siedząco! Czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Oprócz czytania dorosły zaprasza dziecko do dopowiadania wyrazów, pokazywania emocji, które pojawiają się w opowieści; jeżeli główny bohater klaszcze i tupie, to dziecko z rodzicem mogą uczynić to samo. Takie czytanie dłużej koncentruje dziecko na tekście i uczy obcowania ze słowem drukowanym. O czym gość biblioteki - Małgorzata Swędrowska - opowiadała podczas warsztatów skierowanych do rodziców i osób pracujących z maluchami.

Uczestniczki warsztatów otrzymały od burmistrza Opatowca pamiątkowe albumy „Gmina Opatowiec dla Ciebie Polsko” prezentujące bogatą historię i czasy współczesne naszej małej ojczyzny.

Przed nami jeszcze wiele fantastycznych działań w ramach projektu do udziału w których serdecznie zapraszamy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie