Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Połańcu idzie z duchem czasu

akr
archiwum
Biblioteka Publiczna w Połańcu przez ostatnie lata przeszła szereg modernizacji. Dziś ma do zaoferowania czytelnikom nowoczesny internetowy system obsługi bibliotecznej.

A wszystko zaczęło się w 2013 roku. Dzięki dotacji otrzymanej przez bibliotekę z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” nadzorowanego przez Instytut Książki zakupiono sprzętu komputerowego - 2 serwery oraz zmodernizowano sieć komputerową. Tym samym rozpoczął się okres intensywnych prac nad zakresem skomputeryzowanych prac bibliotecznych oraz rozszerzeniem e-usług dla użytkowników biblioteki.

W 2015 roku komputeryzacja biblioteki przeszła na kolejny poziom. Pracownicy opracowali 100 procent zbiorów oraz wdrożyli system konta czytelnika on-line.

- Ten niezwykle trudny element udało nam się stworzyć w ramach własnego zaplecza. Projektem, wykonaniem oraz wdrożeniem zajął się nasz informatyk, Jakub Moryto. Efektem jego pracy jest w pełni funkcjonalny system, dzięki któremu nasi czytelnicy mogą w szybki i łatwy sposób sprawdzić stan swojego konta, przedłużyć lub zarezerwować wypożyczone zbiory, sprawdzić historię wypożyczeń oraz na bieżąco śledzić nowości zakupione przez bibliotekę. Zmienił się również katalog komputerowy dostępny przez Internet. Od teraz zamówienie interesującego zbioru odbywać się będzie na zasadzie koszyka za pomocą tylko kilku kliknięć. Czytelnik o dostępności zbioru zostanie automatycznie powiadomiony, dzięki czemu będzie miał pewność, że gdy odwiedzi bibliotekę, zbiory będą na niego czekać. To nie koniec nowości. W związku z tym, iż jest to autorski projekt naszego pracownika jesteśmy w stanie dynamicznie rozszerzać możliwości systemu, a pomysłów do realizacji jest jeszcze wiele - mówi Renata Wójtowicz, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej imienia Adama Mickiewicza w Połańcu.

Biblioteka rozpoczęła także prace nad prowadzeniem „Cyfrowego Repozytorium Dokumentów Tradycji Lokalnej”, którego celem jest udostępnianie w cyfrowej formie publikacji dotyczących regionu.

- W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu. Dzięki uprzejmości prezesa Towarzystwa pana Radosława Matusiewicza otrzymaliśmy prawo do elektronicznych wydań „Zeszytów Połanieckich”. Mamy nadzieję, iż dzięki temu przedsięwzięciu uda nam się dotrzeć do większej liczby odbiorców, którym bliskie są sprawy naszego regionu, a z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w życiu naszej społeczności. Katalog zbiorów będzie na bieżąco uzupełniany, tak by jak największa liczba zbiorów, szczególnie tych rzadkich lub niedostępnych w sprzedaży mogła być dostępna publicznie - dodaje dyrektor biblioteki.

Ważna zmiana dotknęła również samego funkcjonowania biblioteki w zakresie skomputeryzowanych prac bibliotecznych. Sprzęt komputerowy zakupiony w ramach dotacji umożliwił także pełną komputeryzację Filii Biblioteki w Ruszczy.
Zainteresowani mogą odwiedzić stronę internetową biblioteki połanieckiej pod adresem: http://www.mgbp.polaniec.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie