Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka z Kazimierzy Wielkiej obchodzi 70-lecie istnienia.

Maciej Barwinek
O wydarzeniach związanych z 70-leciem działalności kazimierskiej biblioteki opowiedziała nam dyrektor Nina Turek-Kwiecień
O wydarzeniach związanych z 70-leciem działalności kazimierskiej biblioteki opowiedziała nam dyrektor Nina Turek-Kwiecień Facebook
Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna imienia Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji placówka zorganizowała specjalną "reyadę", która zaczęła się już w styczniu, a jej zwieńczeniem będzie jubileuszowa gala, która odbędzie się 6 grudnia. O tym wydarzeniu oraz innych rzeczach związanych z biblioteką porozmawialiśmy z dyrektor Niną Turek-Kwiecień.

Jakie usługi w bibliotece cieszą się największą popularnością?
Nina Turek-Kwiecień: W bibliotece wypożyczamy książki, filmy, audiobooki, prasę ale największą popularnością cieszą się gry planszowe, które gromadzimy od 2014 roku i obecnie w zbiorach mamy ich ponad 250. Dużym sukcesem są zajęcia z nauki czytania metodą sylabową dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Przy bibliotece działa Lokalny Klub Kodowania. Na zajęciach dzieci uczą się podstaw Kodowania z wykorzystaniem robotów: Photon, Ozobot i Dash. W tym roku pięciolecie świętowała nasza grupa zabawowa Reyowe Smyki. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i są skierowane do dzieci w wieku od 0 do 3 lat i ich opiekunów.

Jak wygląda poziom czytelnictwa w Kazimierzy Wielkiej?
Poziom czytelnictwa to obecnie 16%, kiedy zostałam dyrektorem było to 10%. Za 2018 rok odnotowaliśmy największy wzrost czytelników w województwie świętokrzyskim.

Jakie książki najczęściej wypożyczają czytelnicy?
Czytelnicy najbardziej interesują się nowościami wydawniczymi. Chętnie wypożyczają literaturę polską, kryminały, fantastykę i książki obyczajowe. Obecnie najpopularniejsza jest oczywiście Olga Tokarczuk, ale równie ciężko na bibliotecznych półkach znaleźć książki Remigiusza Mroza, Katarzyny Bereniki Miszczuk, Karoliny Wilczyńskiej czy Katarzyny Bondy. Na zakup zbiorów w ramach programu Biblioteki Narodowej "zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" otrzymaliśmy w tym roku dofinansowanie w wysokości 11525,00 zł a ze środków własnych wydaliśmy ponad 13 tys.

Dlaczego warto czytać i jak jest Pani ulubiona książka?
To bardzo trudne pytanie dla kogoś kto nie wyobraża sobie nie czytać. Już patrząc na małe dzieci widzimy, jak różnią się między sobą i jak łatwo poznać, w którym domu książki są codziennością. Takie dzieci zazwyczaj bardzo wcześnie zaczynają poprawie mówić a ich zasób słownictwa jest pokaźniejszy niż rówieśników. Nie wyobrażam sobie, że nagle ktoś dorosły zacznie czytać, myślę że ten nawyk trzeba kształcić od najmłodszych lat i na to obecnie stawia nasza biblioteka. A moja ulubiona książka to "Sto lat samotności" a ulubiona autorka Katarzyna Berenika Miszczuk

Z czego jest Pani najbardziej zadowolona w bibliotece, a co chciałaby Pani poprawić, zmienić?
Najbardziej zadowolona jestem z oferty dla najmłodszych czytelników, czyli dzieci do 10 lat. Mamy dla nich zarówno bogatą ofertę zbiorów, jak i zajęć. Cieszę się bardzo, że dzięki wsparciu w ramach programu Partnerstwo dla książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury możemy zwiększać zainteresowanie czytelników biblioteką i organizować wydarzenia jak Reyada czy Bibliokkulturka a także nagradzać najbardziej aktywnych czytelników. Poprawy wymaga infrastruktura biblioteki, dużo już zrobiliśmy ale jeszcze sporo przed nami. Na 2020 rok w ramach programu Infrastruktura bibliotek czeka nas remont Filii dla Dzieci i Młodzieży.

Jak wygląda reyada 2019 z okazji 70-lecia biblioteki?
Reyda z okazji 70-lecia jest wyjątkowa. Licząc od początku roku, w każdym miesiącu biblioteka organizowała jakieś specjalne wydarzenie, a wszystko zakończy się w grudniu jubileuszową galą.

Gdzie odbędzie się jubileuszowa gala i jakie atrakcje będą czekały na czytelników?
Na gali jubileuszowej podsumujemy biblioteczny rok, przypomnimy najważniejsze wydarzenia z historii biblioteki, wręczymy nagrody dla najlepszych czytelników w konkursie ReyoWy Super Czytelnik oraz dla najlepszych podstawówek w konkursie Podstawówka daje przykład. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mikołaj Rey, a staropolską ucztę przygotuje sponsor czyli Pałac Lacon, gdzie 6. grudnia o godzinie 16:00 odbędzie się gala.

Jak wyglądają plany biblioteki na kolejny rok?
Oprócz wcześniej wspomnianego remontu Filii dla Dzieci i Młodzieży, planujemy również utrzymanie wszystkich dotychczasowych form działalności, zakup zbiorów oraz udział w programach i projektach. W 2020 roku że wsparciem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego chcielibyśmy również utworzyć przy bibliotece Radę Społeczną.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie