Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg na cześć żołnierzy wyklętych na Klekocie. Najmłodszy uczestnik miał… 1,5 roku!

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Najmłodszy uczestnik biegu na Klekocie - 1,5-roczni Maciuś Borowski z Włoszczowy.
Najmłodszy uczestnik biegu na Klekocie - 1,5-roczni Maciuś Borowski z Włoszczowy. Włoszczowa Online
4 marca już po raz czwarty nad włoszczowskim zalewem Klekot zorganizowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Jak co roku w tym miejscu zebrali się mieszkańcy powiatu wloszczowksiego, celem uczczenia pamięci żołnierzy niezłomnych. Impreza odbyła się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonego w naszym kraju 1 marca.

Bohaterów tamtego okresu uczczono najpierw minutą ciszy, następnie Artur Ślęzak, katecheta z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego poprowadził modlitwę za dusze pomordowanych przez sowiecki system.

Włoszczowa już po raz czwarty wzięła udział w tej imprezie patriotycznej, jako jedna z dwóch w powiecie (szkoła w Dobromierzu też zorganizowała podobne wydarzenie) i jedna z dziesięciu miejscowości w województwie. W biegu na Klekocie uczestniczyło ponad 100 osób.

Wzorem lat ubiegłych odbył się on na dwóch dystansach: 1963 metry (wersja cywilna i militarna w pełnym umundurowaniu) oraz 10 kilometrów. Przypomnijmy, że długość krótszego biegu odnosiła się do daty pojmania i śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”.

Bieg rodzinny cywilny na 1963 metry wygrał Andrzej Zając z Włoszczowy, natomiast bieg militarny na tym samym dystansie pokonał najszybciej Damian Skiba z Kielc. Najlepszy w biegu cywilnym na 10 kilometrów był Marcin Domagała z Jędrzejowa. Najmłodszym uczestnikiem imprezy był... 1,5-roczni Maciuś Borowski z Włoszczowy. Jedyną kobietą startującą w biegu militarnym była Emilia Borowska z Oleszna.

Z uwagi na mroźną pogodę, strażacy udostępnili biegaczom dwa swoje namioty, w których można było się ogrzać i napić ciepłej herbaty. Dla wszystkich chętnych strażacy przeprowadzali też instruktaż z zakresu pierwszej pomocy oraz pokaz sprzętu ratowniczego. Wydarzeniu towarzyszyła też swojska grochówka.

Puchary dla zwycięzców oraz gadżety promocyjne ufundowali: Urząd Wojewódzki w Kielcach, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy, Nadleśnictwo Włoszczowa, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska oraz Bank Spółdzielczy we Włoszczowie.

Organizatorami lokalnymi wydarzenia byli: Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Włoszczowy.

Imprezę prowadził Paweł Kwietniewski-Futerski. Koordynatorem przedsięwzięcia był nauczyciel z „Czarnieckiego” i radny powiatowy Rafał Pacanowski. Obsługę wydarzenia zapewniła młodzież i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2, strażacy i harcerze. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy i policjanci oraz ratownicy medyczni.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało „Echo Dnia”. W imprezie uczestniczył Bartłomiej Dorywalski, doradca wojewody świętokrzyskiego, która objęła patronatem honorowym to wydarzenie.

Warto nadmienić, że spośród placówek oświatowych z naszego powiatu najliczniejsza grupa dzieci i młodzieży pochodziła ze szkół w Olesznie, z włoszczowskiej „jedynki”, „Sikorskiego” i „Czarnieckiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie