.
Tegoroczne Dni Stąporkowa nawiązywały nie tylko do święta miasta, które kiedyś słynęło z produkcji grzejników (stąd “Biegun Ciepła”), ale także do Dnia Wojska Polskiego i 1050 rocznicy chrztu Polski. Tak więc nie dziwiła obecność przedstawicieli różnych formacji wojskowych oraz grupy rekonstrukcyjnej pokazującej osadę rycerską, zbrojownię, warsztat tkacki, wybijanie monet.
- W tym roku „wehikuł czasu” przeniósł nas ponad tysiąc lat wstecz. Aby uczcić chrystianizację naszego narodu, zaprosiliśmy drużynę wojów piastowskich, abyśmy mogli sięgnąć do tak odległej historii – mówi Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie.
Tradycyjnie już odbyła się prezentacja sztandarów (dodatkowo chorągwi średniowiecznych) i delegacji wojskowych, które licznie przybywają do Stąporkowa. - W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziały reprezentanci Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z: Kielc, Radomia, Kozienic, Starachowic, Skarżyska Kościelnego, Skarżyska-Kamiennej, Końskich i tradycyjnie ze Stąporkowa – kontynuuje pani dyrektor. - Wśród delegacji witanych przez burmistrz Dorotę Łukomską znaleźli się również reprezentanci Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Niekłaniu oraz pracownicy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, Grupa Militarna z Radomska „Radomskie klasyki”, Konecka Grupa Militarna im. Henryka Dobrzańskiego. Miniatury sprzętu militarnego zaprezentował Wojciech Nowak.
Na festynie nie mogło zabraknąć muzyki. Występował stąporkowski zespół Efekt, zespół ludowy z Mokrej, a także prezentujący piosenki z nurtu disco polo Fox.
Świetnie zaprezentowała się formacja stąporkowsko – konecko – opoczyńska „Sufler”. To zespół znakomitych muzyków, związanymi z takimi grupami jak „Panaceum” czy „Sweet Combo” którzy razem postanowili grać przeboje „Budki Suflera”. Oferta muzyków: Marka Werensa, Zbyszka Werensa, Zbigniewa „Bunia” Bukowieckiego, Kingi Kot, Damiana Staszczyka, Lolka Niedzielskiego i Krzysztofa Śliwińskiego została przez publiczność przyjęta znakomicie.
Na koniec zagrała i zaśpiewała grupa „Loka”. Nie mogło zabraknąć jej największych przebojów jak “Prawdziwe powietrze”, “Tańczę sam”, “Na przekór”. Były burze oklasków i bisy.