Bilet ulgowy na pociąg z Kielc do Starachowic droższy niż...

  Bilet ulgowy na pociąg z Kielc do Starachowic droższy niż normalny? Jak to możliwe?

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Bilet ulgowy na pociąg z Kielc do Starachowic droższy niż normalny? Jak to możliwe?
  Nasz czytelnik, który jest inwalidą pierwszej grupy chciał kupić bilet kolejowy, ulgowy, z Kielc do Starachowic. Okazało się, że jest on droższy niż normalny. – Także rzeczy są możliwe chyba tylko w Kielcach - mówi.
  Bilet ulgowy na pociąg z Kielc do Starachowic droższy niż normalny? Jak to możliwe?
  - Kilka dni temu udałem się do informacji kolejowej spytać o poranne pociągi do Starachowic, gdzie leczę się po zabiegu okulistycznym – mówi Czytelnik z Kielce. – Podano mi dwie godziny odjazdu, ale gdy kilka dni temu poszedłem kupić bilet, okazało się, że kursuje tylko jeden z nich. Na szczęście ten drugi też mi pasował.

  Nasz Czytelnik był bardzo zdziwiony, gdy usłyszał cenę biletu. – Normalny kosztuje 7 złotych a ulgowy dla inwalidy pierwszej grupy jest droższy - kosztuje 7,90 złotych.
  Jak to jest możliwe? – zastanawia się. – W całej Polsce na wszystkie środki transportu pasażerowie z pierwszą grupą inwalidzką płacą mniej za bilet, a w Kielcach jest inaczej. Pani w kasie próbowała mi to wyjaśnić, ale nic z tego nie rozumiałem. To jest jakiś absurd.

  W wojewódzkim świętokrzyskim jest specyficzna sytuacja, ponieważ Urząd Marszałkowski dopłaca do biletów na niektórych trasach, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z pociągów i rezygnacji z transportu samochodowego.
  - W całej Polsce ceny biletów kolejowych są takie same, jak również lista osób, które mogą korzystać z ulg ustawowych - wyjaśnia Robert Zaborski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego spółki Przewozy Regionalne. – Na terenie naszego województwa mamy dodatkowo na niektórych trasach bilet świętokrzyski, do którego dopłaca Urząd Marszałkowski. Ustawowa ulga obowiązuje tylko dla uczniów, studentów i nauczycieli, ale dla osób z ograniczeniami ruchowymi już nie. Mimo tego cena bilety świętokrzyskiego dla inwalidy jest niższa niż normalnego z ulgą. Bilet świętokrzyski jest najtańszy w kraju. Ma on zachęcić mieszkańców, którym nie przysługują żadne zniżki do korzystania z kolei i rezygnacji z transportu samochodowego.

  Zapewnia, że ta oferta działa. – Na przykład bilet świętokrzyski do Skarżyska kosztuje 5,50 złotego, to taniej niż autobusem, a normalny, bez dopłaty ponad 10 złotych - tłumaczy. - Pasażerowie coraz częściej wybierają podróż pociągiem a my zwiększamy liczbę linii dostępnych w województwie w ramach biletu świętokrzyskiego. Na początki było ich z Kielc siedem a w tym roku mamy już 15 połączeń.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo