Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje

  Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje

  red

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje
  W nocy z wtorku na środę zmarł biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Miał 78 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Odszedł o godzinie 0.20.
  Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje
  ZOBACZ TEŻ: O pogrzebie biskupa Kazimierza Ryczana mówi rzecznik prasowy diecezji i biskup Marian Florczyk

  Dostawca: x-news.pl


  ZOBACZ TAKŻE: Arcybiskup Stanisław Gądecki złożył wyrazy współczucia po śmierci biskupa Ryczana

  Ksiądz Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy niedaleko Przemyśla na Podkarpaciu. Biskup ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1993–2014, od 2014 biskup senior diecezji kieleckiej. Kazimierz Ryczan był też doktorem habilitowanym nauk teologicznych.

  Pogrzeb biskupa Ryczana. Mszę odprawi kardynał Dziwisz - czytaj więcej  W Przemyślu skończył liceum i zdał maturę. W latach 1956–1963 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Studia musiał przerwać w celu odbycia dwuletniej służby wojskowej w Morągu. Święcenia przyjął 16 czerwca 1963.

  Ma za sobą bogata karierę naukową. W latach 1966–1969 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym samym instytucie kontynuował studia w latach 1975–1978, które zwieńczył doktoratem. Jego praca doktorska miała tytuł "Ciągłość i zmiana tradycji religijnej. Studium socjologiczne na przykładzie wybranej społeczności miejskiej". Specjalizację pogłębiał na stypendiach naukowych w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1979 i na Uniwersytecie Katolickim w Leuven w 1989. Habilitację uzyskał w 1992 na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po przedłożeniu rozprawy "Wartości katolików a typ środowiska miejskiego".

  Śmierć biskupa Ryczana. Oficjalny komunikat biskupa Piotrowskiego  Jego pierwszą posługą duszpasterską była w latach 1963–1965 parafia w Szebniach gdzie był wikariuszem, następnie w latach 1965–1966 wikariusz w parafii farnej w Rzeszowie. W latach 1970–1975 był duszpasterzem akademickim w Rzeszowie. W latach 1970–1975 był wykładowcą katolickiej nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od 1976 pracował w Katedrze Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, najpierw na stanowisku asystenta, od 1980 starszego asystenta, a od 1983 adiunkta. Po uzyskaniu habilitacji objął funkcję kierownika tej katedry. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nie objął jednak urzędu, gdyż w tym samym czasie - w 1993 roku został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji w Kielcach. W 1997 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Pracując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, był sekretarzem, a następnie w latach 1980–1981 I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980–1981), od 1983 do 1989 wicedyrektorem, a w latach 1989–1993 dyrektorem konwiktu księży studentów.

  Sandomierski biskup senior w szpitalu! Stan poważny - czytaj więcej  17 lipca 1993 został prekonizowany biskupem ordynariuszem diecezji kieleckiej. 11 września 1993 odbył ingres do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, gdzie otrzymał święcenia biskupie. Udzielił mu ich kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski, z towarzyszeniem arcybiskupa Edwarda Nowaka, sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, i Mieczysława Jaworskiego, biskupa pomocniczego kieleckiego.

  Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In vinculo communionis” (W więzach wspólnoty). 11 października 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego kieleckiego. Stało się tak w związku z wiekiem jaki osiągnął biskup - 75 lat.

  Jednocześnie do czasu objęcia urzędu przez nowego biskupa zlecił mu pełnienie funkcji administratora apostolskiego diecezji. Przestał nim być w momencie objęcia diecezji przez nowego biskupa Jana Piotrowskiego co nastąpiło 11 października 2014 roku.

  Wkrótce kolejne informacje, między innymi o uroczystościach pogrzebowych.

  Kir i dzwony we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia