Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje

red
W nocy z wtorku na środę zmarł biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Miał 78 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Odszedł o godzinie 0.20.

ZOBACZ TEŻ: O pogrzebie biskupa Kazimierza Ryczana mówi rzecznik prasowy diecezji i biskup Marian Florczyk

Dostawca: x-news.pl

ZOBACZ TAKŻE: Arcybiskup Stanisław Gądecki złożył wyrazy współczucia po śmierci biskupa Ryczana

Ksiądz Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy niedaleko Przemyśla na Podkarpaciu. Biskup ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1993–2014, od 2014 biskup senior diecezji kieleckiej. Kazimierz Ryczan był też doktorem habilitowanym nauk teologicznych.

Pogrzeb biskupa Ryczana. Mszę odprawi kardynał Dziwisz - czytaj więcej

W Przemyślu skończył liceum i zdał maturę. W latach 1956–1963 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Studia musiał przerwać w celu odbycia dwuletniej służby wojskowej w Morągu. Święcenia przyjął 16 czerwca 1963.

Ma za sobą bogata karierę naukową. W latach 1966–1969 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym samym instytucie kontynuował studia w latach 1975–1978, które zwieńczył doktoratem. Jego praca doktorska miała tytuł "Ciągłość i zmiana tradycji religijnej. Studium socjologiczne na przykładzie wybranej społeczności miejskiej". Specjalizację pogłębiał na stypendiach naukowych w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1979 i na Uniwersytecie Katolickim w Leuven w 1989. Habilitację uzyskał w 1992 na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego po przedłożeniu rozprawy "Wartości katolików a typ środowiska miejskiego".

Śmierć biskupa Ryczana. Oficjalny komunikat biskupa Piotrowskiego

Jego pierwszą posługą duszpasterską była w latach 1963–1965 parafia w Szebniach gdzie był wikariuszem, następnie w latach 1965–1966 wikariusz w parafii farnej w Rzeszowie. W latach 1970–1975 był duszpasterzem akademickim w Rzeszowie. W latach 1970–1975 był wykładowcą katolickiej nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od 1976 pracował w Katedrze Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, najpierw na stanowisku asystenta, od 1980 starszego asystenta, a od 1983 adiunkta. Po uzyskaniu habilitacji objął funkcję kierownika tej katedry. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nie objął jednak urzędu, gdyż w tym samym czasie - w 1993 roku został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji w Kielcach. W 1997 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Pracując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, był sekretarzem, a następnie w latach 1980–1981 I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980–1981), od 1983 do 1989 wicedyrektorem, a w latach 1989–1993 dyrektorem konwiktu księży studentów.

Sandomierski biskup senior w szpitalu! Stan poważny - czytaj więcej

17 lipca 1993 został prekonizowany biskupem ordynariuszem diecezji kieleckiej. 11 września 1993 odbył ingres do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, gdzie otrzymał święcenia biskupie. Udzielił mu ich kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski, z towarzyszeniem arcybiskupa Edwarda Nowaka, sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, i Mieczysława Jaworskiego, biskupa pomocniczego kieleckiego.

Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In vinculo communionis” (W więzach wspólnoty). 11 października 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego kieleckiego. Stało się tak w związku z wiekiem jaki osiągnął biskup - 75 lat.

Jednocześnie do czasu objęcia urzędu przez nowego biskupa zlecił mu pełnienie funkcji administratora apostolskiego diecezji. Przestał nim być w momencie objęcia diecezji przez nowego biskupa Jana Piotrowskiego co nastąpiło 11 października 2014 roku.

Wkrótce kolejne informacje, między innymi o uroczystościach pogrzebowych.

Kir i dzwony we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 14.09.2017 o 14:39, Gość napisał:

Matko boska! i co teraz?

A GÓWNO 

G
Gość

Matko boska! i co teraz?

 

G
Gość

Dlaczego moderator skasował poprzednie wpisy?

m
mieszkaniec

Naprawdę nie ma ważniejszych wiadomości w Kielcach. Ten Pan już wystarczająco namieszał w Kielcach. Rządził i tak o wiele za długo. Nie życzy się nikomu takich rzeczy ale piszecie o nim jakby był co najmniej prezydentem kraju. Lekko miał i pracą sie raczej nie trudził

g
gota

wyrazy wspolczucia dla jego dzieci i wnukow

Dodaj ogłoszenie