Błogosławiony Wincenty Kadłubek patronem Jędrzejowa. Mszę...

  Błogosławiony Wincenty Kadłubek patronem Jędrzejowa. Mszę sprawował Nuncjusz Apostolski

  Łukasz Zarzycki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Błogosławiony Wincenty Kadłubek patronem Jędrzejowa. Mszę sprawował Nuncjusz Apostolski
  1/51
  przejdź do galerii
  1 stycznia 2016 roku na stałe zapisze się na kartach historii Jędrzejowa. O godzinie 12 w Archiopactwie Cystersów rozpoczęły się uroczystości, podczas których ogłoszono Diecezjalne Sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka oraz patronat błogosławionego Wincentego Kadłubka nad Jędrzejowem.


  Uroczystej mszy świętej, która zgromadziła licznych wiernych, z udziałem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i biskupa pomocniczego Mariana Florczyka oraz opatów cysterskich przewodniczył arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

  Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał biskup kielecki Jan Piotrowski.
  Czytamy w nim, że „duchowieństwo i wierni miasta Jędrzejowa otaczali i wciąż otaczają szczególnym i nieustannym kultem Błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zrzekłszy się urzędu Biskupa Krakowskiego, zaczął prowadzić życie ascetyczne w klasztorze jędrzejowskim”.

  25 lutego 2013 roku jędrzejowska Rada Miejska podjęła uchwałę o ustanowieniu błogosławionego Wincentego Kadłubka patronem Jędrzejowa. Inicjatywę tę wsparło wcześniej ponad 10 tysięcy mieszkańców miasta i gminy, którzy podpisali listy poparcia. Biskup kielecki Jan Piotrowski pismem z 6 listopada 2015 roku przedłożył tę prośbę Watykanowi. Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z 25 listopada 2015 roku potwierdziła wybór.

  - Mimo rycerskiego pochodzenia i wysokiej pozycji społecznej był Bożym człowiekiem stojącym blisko ludzi. To człowiek, który wśród swoich priorytetów ustawił na szczycie nie własne korzyści i swoją osobistą chwałę, ale służbę Bogu i braciom” - powiedział w homilii arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

  Wiktoria i Oskar Zatorscy - w imieniu dzieci, wojewoda Agata Wojtyszek oraz burmistrz Marcin Piszczek podziękowali arcybiskupowi Celestino Migliore za przybycie.

  Na zakończenie Mszy świętej ucałowano relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka.

  Wincenty Kadłubek urodził się około 1160 roku najprawdopodobniej we wsi Karwów koło Opatowa, a zmarł 8 marca 1223 roku w Jędrzejowie, gdzie w kaplicy kościoła cystersów znajdują się jego doczesne szczątki. Był biskupem krakowskim, autorem „Kroniki polskiej”, wprowadził w Polsce zwyczaj palenia wiecznego światła - wiecznej lampki przed tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Drogę z Krakowa do Jędrzejowa pokonał pieszo. Według tradycji mnisi wyszli biskupowi na spotkanie, a na początku XX wieku usypano pamiątkowy kopiec spotkania (około kilometr na zachód od klasztoru).

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]