Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie tragicznych czasów. Narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

TT
Przez długie lata ich oddanie pozostawało na marginesie badań historycznych. Dopiero od niedawna w przestrzeni publicznej mówi się o nich głośno, podkreślając ich niezwykły heroizm. 24 marca obchodzimy Narodowy dzień pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W okresie wojny obronnej 1939 roku, a następnie przez cały czas okupacji, Niemcy stosowali niezwykle brutalny terror. Szczególnie narażona na niego pozostawała ludność żydowska. W 1941 roku zapadły decyzje w sprawie tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Pod tym sformułowaniem kryło się bezwzględne wymordowanie większości Żydów zamieszkujących kontynent europejski.

Od lat trwają kontrowersje związane z zachowaniami Polaków wobec zagłady ludności żydowskiej. Zdaniem doktora Tomasza Domańskiego z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach relacje polsko – żydowskie pod okupacją niemiecką należą do najtrudniejszych w wielowiekowej historii obu narodów. – Postawy ludności polskiej wobec Żydów to kwestia złożona i skomplikowana. Zawsze należy ją analizować w kontekście historycznym, w jakim one występowały, a także tego, jak układały się one przed wojną. Decydujące znaczenie dla tych relacji w okresie okupacji miała właśnie polityka władz niemieckich i wprowadzone przez nich ustawodawstwo – powiedział historyk.

Pomagali, ryzykując życie
Przez długi okres czasu tematyka badań na relacjami polsko – żydowskimi w okresie niemieckiej okupacji pozostawała poza zainteresowaniami badaczy. Obecnie ważną rolę w odkrywaniu nieznanych kart historii odgrywa między innymi Instytut Pamięci Narodowej. – Jesteśmy na etapie realizacji dużego projektu badawczego, którym chcemy objąć wszystkie województwa przedwojennej Polski, łącznie z Kresami Wschodnimi. W perspektywie kilkuletniej planujemy wydać znaczące monografie dotyczące pomocy Żydom w poszczególnych regionach okupowanego kraju. Pracujemy również nad kolejnymi wystawami dotyczącymi Polaków ratujących Żydów – dodał doktor Tomasz Domański.

Pomoc przybierała różne formy. Było wśród nich dostarczanie żywności oraz lekarstw, legalizacja życia po tak zwanej aryjskiej stronie, pomoc w ukryciu, czy ucieczce z gett. Działania na arenie międzynarodowej podejmował Rząd Polski i polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne. Według doktora Tomasza Domańskiego istnieje jeszcze wiele płaszczyzn, które wymagają badań. Jedną z nich ich jest skala pomocy.

Nie wiadomo, ilu Żydom udało się przeżyć wojnę.. Ratujących mogło być nawet 300 tysięcy. Nie można też ustalić dokładnej liczby Polaków, którzy zginęli za pomoc ludności żydowskiej. Najczęściej pojawiają się szacunki w granicach tysiąca osób. Z kolei liczbę Żydów, którzy przeżyli na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką szacuje się na około 40-50 tysięcy osób. Na ile było to możliwe dzięki postawie i zaangażowaniu Polaków? – Wiadomo, że bez udziału Polaków w pomocy, wielu Żydów nie miałoby możliwości przetrwania wojny. Nie można dezawuować na przykład handlu z ludnością żydowską, bo nawet za taką wymianę groziła kara śmierci – wyjaśnił doktor Tomasz Domański.

Od października 1941 roku za pomoc Żydom karano śmiercią. Z czasem rozszerzono ją o osoby, które o takiej pomocy wiedziały, a nie poinformowały odpowiednich organów administracji okupacyjnej. Śmierć groziła za każdą formę pomocy. – Przepisy te stosowano w całej rozciągłości. Rzadko stosowano jakieś odstępstwa – dodał badacz stosunków polsko-żydowskich w okresie okupacji z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

„Paszporty Paragwaju”
Pomocy prześladowanej przez Niemców ludności żydowskiej udzielali również Polacy poza granicami okupowanego kraju. – Jeszcze w tym roku ukaże się publikacja przybliżająca kwestie ratowania Żydów przez polskie służby dyplomatyczne, gdzie powstawały nieformalne grupy zajmujące się tym zagadnieniem – zakończył doktor Tomasz Domański z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Jedna z nich działała w latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie. Składała się ona z polskich dyplomatów oraz przedstawicieli organizacji żydowskich. Wspólnie działała na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady

O wspomnianych wydarzeniach traktuje film dokumentalny „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka. Opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka.

Jego premiera odbędzie się w „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach 26 marca o godzinie 17. Po projekcji przewidziano dyskusję z udziałem historyków. Wstęp wolny

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie