Bój o Sejmik. PiS czy wielka koalicja? Co dały nocne rozmowy? Władzę przejmuje Prawo i Sprawiedliwość! (ZAPIS TRANSMISJI)

Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (200 zdjęć)
Prawo i Sprawiedliwość przejęło pełnię władzy w województwie świętokrzyskim. W czwartek na inauguracyjnej sesji sejmiku okazało się, czy gorączkowe rozmowy , nawet w ostatniej chwili przed obradami doprowadziły do konstruktywnych decyzji. Cały obóz Zjednoczonej Prawicy głosował zgodnie, nikt się nie wyłamał - więcej był wspierany przez radnych innych ugrupowań. Pierwsza sesja Sejmiku rozpoczęła się godzinie 13. Transmitowaliśmy ją dla państwa bezpośrednio - teraz można zobaczyć na echodnia.eu zapis transmisji. Poniżej prezentujemy minuta po minucie najważniejsze wydarzenia.

Sesja odbyła się 22 listopada. Przypomnijmy ,że wyniku wyborów 21 października w 30-osobowym Sejmiku Prawo i Sprawiedliwość ma 16 radnych, Polskie Stronnictwo Ludowe - 9, Koalicja Obywatelska - 3; Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - 1; SLD Lewica Razem - 1.

12:51 Radni i goście zaczynają się już zbierać w sali Filharmonii Świętokrzyskiej.

13:21 Radni VI kadencji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przystępują do ślubowania.

13:27 Radni Grzegorz Banaś i Arkadiusz Bąk będą sekretarzami pierwszego posiedzenia sesji Sejmiku Województwa.

13:30 Radni przyjmują porządek obrad pierwszej sesji Sejmiku. radny Marek Bogusławski (PiS) wniósł o poszerzenie porządku obrad o wybór marszałka, wicemarszałka i członków zarządu województwa.

13:32 Marek Bogusławski z PiS złożył wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wybór marszałka, wicemarszałka oraz członków Zarządu Województwa. Czy to oznacza, że w rozmowach w gronie radnych PiS, które trwały do ostatnich minut przed sesją, doszło do przełamania impasu i osiągnięto porozumienie w sprawie wyborów zarówno przewodniczącego, jak i całego Zarządu?

14:12 Andrzej Pruś z Prawa i Sprawiedliwości zgłoszony przez Marka Bogusławskiego w wyborach przewodniczącego sejmiku.

15:01 Andrzej Pruś w głosowaniu tajnym uzyskał 17 ważnych głosów. Został wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa świętokrzyskiego. To oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma za sobą nie tylko radnych wybranych ze swoich list ale także dodatkowo kogoś z innych ugrupowań. To historyczna chwila - Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska tracą władzę w Sejmiku - przejmuje ją Zjednoczona Prawica.

15:13 Marek Bogusławski z Prawa i Sprawiedliwości na wiceprzewodniczących sejmiku zgłosił Mieczysława Gębskiego, Marka Strzałę oraz Henryka Milcarza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów.

Obecność Henryka Milcarza w gronie zgłoszonych przez PiS wskazuje, iż dołączył do większości 17 radnych, która wybrała nowego przewodniczącego i niedługo dokona zapewne wyboru marszałka, wicemarszałka oraz członków Zarządu

16:13 Mieczysław Gębski (PiS) - 26 głosów; Marek Strzała (PiS) - 27 głosów; Henryk Milcarz (SLD) – 18 głosów

16:35 Andrzej Bętkowski zgłoszony jako kandydat na marszałka województwa.

16:46 Polskie Stronnictwo Ludowe także zgłosiło kandydata na marszałka województwa - rekomendacja dla doktora Adama Jarubasa, ustępującego marszałka i lidera PSL w regionie.

17:17 Andrzej Bętkowski PiS - 17 głosów; Adam Jarubas PSL - 13 głosów
Andrzej Bętkowski wybrany na marszałka województwa świętokrzyskiego.

17:23 Andrzej Bętkowski: - O planach, jakie będę chciał postawić przed Zarządem, po skończeniu procesu wyborczego. 12 lat temu głosowałem jako radny sejmiku za kandydaturą marszałka Adama Jarubasa - skutecznie. Dziś stanąłem do rywalizacji o ten urząd z panem Adamem Jarubasem i dziękuję wszystkim, którzy mnie w tym głosowaniu poparli. Pan marszałek pewnie nie miał okazji mi się zrewanżować, ale myślę, że będziemy dalej współpracować na niwie samorządowej ceniąc ogromne doświadczenie pana Adama, wszystkich radnych będziemy skutecznie przyczyniać się do rozwoju województwa świętokrzyskiego.

Marszałek Andrzej Bętkowski zarekomendował na wicemarszałka województwa radną Renatę Janik z Porozumienia

Andrzej Bętkowski nowym marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Kim jest?

17:53 Renata Janik wybrana na wicemarszałka województwa świętokrzyskiego. W tajnym głosowaniu zdobyła 18 głósów za i 12 przeciw. Nikt się nie wstrzymał.

18:02 Marszałek Andrzej Bętkowski na członków Zarządu Województwa Świętokrzyskiego zarekomendował następujące osoby: radnego Marka Bogusławskiego (będzie zajmował się obszarem zdrowia i polityki społecznej), radnego Marka Jońcę (obszar rolnictwa i obszarów wiejskich oraz geodezji i środowiska), radny Mariusz Gosek (sprawy z zakresu departamentu organizacyjno-prawnego, który zostanie utworzony).

18:30 Zaproponowany zarząd został wybrany.

19:00 Przemówienia szefa Prawa i Sprawiedliwości w regionie, posła Krzysztofa Lipca, szefowej Zespołu Samorządowego, poseł Anny Krupki i wojewody Agaty Wojtyszek.

19:30 Przewodniczący sejmiku, Andrzej Pruś, zakończył pierwszą sesję sejmiku. Kolejną zapowiedział na piątek, 30 listopada.

Przypomnijmy, że do boju stanęły dwa obozy. Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, które ma 16 na 30 mandatów, ale nie ma pewności, że wszyscy będą zgodnie głosować oraz Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Obywatelska - mające 12 radnych ale od paru dni starające się pozyskać kolejnych. Jakie będą efekty tych starań? Oglądajcie transmisję na echodnia.eu już od godziny 13

Przez cały wieczór i nocy w siedzibie władz okręgowych Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach trwały gorączkowe próby znalezienia porozumienia w sprawie składu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

To było drugie spotkanie nowych radnych Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa z władzami regionalnymi partii. Rozmawiano o kontrowersjach, jakie wywołała uchwała komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości w sprawie rekomendacji personalnych na przewodniczącego sejmiku oraz do Zarządu Województwa. Sytuacja jest na tyle poważna, że część radnych Prawa i Sprawiedliwości zagroziła zgłoszeniem weta wobec decyzji Jarosława Kaczyńskiego. W Prawie i Sprawiedliwości nie mogą sobie pozwolić na bunt, bo ugrupowanie ma 16 na 30 mandatów - to przewaga, ale niewielka, więc każdy głos jest na wagę złota. Dodatkowo głosowanie ma charakter tajny, co może ośmielać niektórych do wyrażenia swojego zdania i zakwestionowania woli centrali.

Przypomnijmy. Na marszałka wytypowano wicewojewodę świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, na wicemarszałków: Renatę Janik - doradcę wicepremiera Jarosława Gowina z Porozumienia, oraz Bartłomieja Dorywalskiego (niedawno zawieszonego w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości „za działalność na szkodę partii”) - doradcę wojewody świętokrzyskiego, a na dwóch pozostałych członków zarządu: Mariusza Goska z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Marka Jońcę - byłego burmistrza Koprzywnicy. Dla Andrzeja Prusia, szykowanego na marszałka województwa, przewidziano funkcję przewodniczącego sejmiku.

Takie rozstrzygnięcia krytykuje spora grupa radnych. Pominięto na przykład świetny wynik Elżbiety Śreniawskiej. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach osiągnęła drugi rezultat spośród wszystkich kandydatów, co - według niektórych - predestynuje ją do funkcji przewodniczącej sejmiku. W gronie oburzonych są także Janusz Koza, Agnieszka Buras czy Marek Bogusławski, który w 2014 roku nie odświeżył mandatu na kolejną kadencję, bo władze partii wystawiły Bartłomieja Dorywalskiego.

W zarządzie okręgu oraz w centrali podniesiono alarm. We wtorek na Nowogrodzkiej zapadała decyzja o wykreśleniu z listy Bartłomieja Dorywalskiego. Jego miejsce ma zająć Marek Bogusławski. Przy okazji wprowadzono inną korektę. Pierwotnie komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości wskazał dwoje wicemarszałków, zapominając jednak o tym, że w statucie samorządu województwa jest jeden wicemarszałek. Obecnie rekomendację do tej funkcji ma tylko Renata Janik. Tego samego dnia odbyło się spotkanie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Postanowiono, że kandydaturę Andrzeja Prusia na przewodniczącego zgłosi Grzegorz Banaś.

To nie uspokoiło wszystkich radnych. W środę ponownie zebrano szesnastkę w jednym miejscu. Czy zakończyły się rozmowy trwające także w nocy? Było wiele emocji ale tak naprawdę nie osiągnięto żadnego pewnego ustalenia.

Ostatnie godziny były tez bardzo gorące dla obozu , który chce odbić Sejmik z rąk Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek Adam Jarubas i inni polityce Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Koalicji Obywatelskiej prowadzili intensywne rozmowy tak z niektórymi radnymi z Prawa i Sprawiedliwości jak i dwójką radnych - Danutą Papaj z Projektu Świętokrzyskie Bogdana Wenty i Henrykiem Milcarzem z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Jak ostatecznie zagłosują radni? Kto zostanie przewodniczącym? Czy zostanie wybrany marszałek i zarząd. Czy możliwe sa ponowne wybory? Wszystko okaże się w czwartek, na inauguracyjnej sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego. Transmisja na echodnia.eu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czemu kozi dupku mieszasz samorzad województwa z miastowym? Tak Ci ten Wenta przeszkadza?

Z
Zomo
W dniu 22.11.2018 o 10:47, 7zar napisał:

Czemu decyduje Warszawka a nie lokalni ludzie wybrani przez społeczność województwa? Kto zna lepiej potrzeby świętokrzyskiej ziemi jak nie my? No kto?

wenta zomowiec z niemieckimi glejtami zna je najlepiej
G
Gość

.

G
Gość

Tylko PiS

G
Gość

No i dobrze, nie wracaj im mniej mieszających i dzielących ludzi  wtyk w to, co mamy na codzień, tym lepiej, głosowania też powinno sie tym co nie są tutaj zabronić.

E
Edmund

Choć jestem rodowitym Kielczaninem a od wielu lat mieszkam dosyć daleko od Kielc a mimo wszystko Kocham Swoje Rodzinne Miasto Kielce to NAPEWNO przez okres nie'rządów tego komunistycznego siepacza ZOMO'wca pałkarza wenty NIE BĘDĘ ODWIEDZAŁ SWOJEGO KOCHANEGO MIASTA!! jakoś muszę to znieść na znak PROTESTU przeciwko utrwalaczom komunistycznej władzy ludowej w Wolnej Polsce!!

 

G
Gość

Szkoda, że wykopali Dorywalskiego. Za bardzo zagrażał Prusiowi i Lipcowi, ale co się odwlecze to nie uciecze

a
alcatraz

Pytanie do Ala Kapuścianego Dona Marco znanego powszechnie jako Marek Sz. szczoteczka do zębów spakowana? Przyszedł czas zapłaty m.in. za ustawianie list w konkursach i inne wałki przy nich!

g
gosc

No i jak mawiał Pan ,,Siara,, w pis....wylądował. Wsiowy grajek , tancerz z gosposiami , były prawie prezydent Polski / 1,2 % poparcia / nepota,karierowicz, a no i naukowiec. Robota się skończyła i do tak wybitnej osoby powinna stać kolejka Prezesów firm , banków . Tłumy zajmują kolejkę , żeby ten ósmy cud świata czy tam Błotnejwoli , zechciał ich czegoś nauczył , uszczknął swojego geniuszu.Niestety rzeczywistość jest ciut inna .Trzeba szukać roboty a roboty nie widać , a tutaj starym ZSL owym przypadkiem akurat teraz , akurat 2 miesiące po rozpoczęciu roku akademickiego i dokładnie pasująca do niego. Oczywiście przypadek , zbieg okoliczności  i takie tam. 

Z
Z lewalepiej widać
W dniu 22.11.2018 o 11:03, fakt napisał:

W PiS są prowadzone rozmowy, ale nie ma żadnej awantury, a tym bardziej wojny o stanowiska. To tylko dyżurny POlitruk Więcek jak zawsze szczuje, żeby POmóc swojej kochanej Platformie, a zwłaszcza przerażonej zielonej mafii jarubasowej. Koniczynki czeka teraz kwarantanna oraz rozliczenie za 12 lat nepotyzmu i okradania województwa, stąd ta panika. Wspomnę jedynie, że Urząd Marszałkowski zatrudnia obecnie trzy razy (!!!) więcej urzędników, niż w 2006 r., czyli przed Jarubasem.Jakie to szczęście, że nie Więcek i nie ED będą rządzić województwem.

Z
Z lewalepiej widać
W dniu 22.11.2018 o 11:03, fakt napisał:

W PiS są prowadzone rozmowy, ale nie ma żadnej awantury, a tym bardziej wojny o stanowiska. To tylko dyżurny POlitruk Więcek jak zawsze szczuje, żeby POmóc swojej kochanej Platformie, a zwłaszcza przerażonej zielonej mafii jarubasowej. Koniczynki czeka teraz kwarantanna oraz rozliczenie za 12 lat nepotyzmu i okradania województwa, stąd ta panika. Wspomnę jedynie, że Urząd Marszałkowski zatrudnia obecnie trzy razy (!!!) więcej urzędników, niż w 2006 r., czyli przed Jarubasem.Jakie to szczęście, że nie Więcek i nie ED będą rządzić województwem.

Z
Z lewalepiej widać
W dniu 22.11.2018 o 11:03, fakt napisał:

W PiS są prowadzone rozmowy, ale nie ma żadnej awantury, a tym bardziej wojny o stanowiska. To tylko dyżurny POlitruk Więcek jak zawsze szczuje, żeby POmóc swojej kochanej Platformie, a zwłaszcza przerażonej zielonej mafii jarubasowej. Koniczynki czeka teraz kwarantanna oraz rozliczenie za 12 lat nepotyzmu i okradania województwa, stąd ta panika. Wspomnę jedynie, że Urząd Marszałkowski zatrudnia obecnie trzy razy (!!!) więcej urzędników, niż w 2006 r., czyli przed Jarubasem.Jakie to szczęście, że nie Więcek i nie ED będą rządzić województwem.

G
Gość

To się Heniu Milcarzyk wyonujac przedwyborcze ugadywanie Szejny z PiSem przechytrzy., PiS go wyruchał i nie dał funkcji a koalicja Wenty go wyrucha z wodociągów. Wstyd, taki kompromitujący finał tylu lat z lewicą.

4literyzzakrzaka
W dniu 22.11.2018 o 21:09, fakt napisał:

Z twojego komentarza wynika jasny wniosek, że jesteś klasycznym mieszkańcem "nienormalnego" regionu świętokrzyskiego, czyli niedojdą, prostakiem, nieudacznikiem, który g... osiągnął i deb***em z kręconej betoniarki.

Nietuzinkowe wnioski wyciągasz :) Według Ciebie, cokolwiek: złe lub dobre, (w tym oceniający) dotyczyć ma 100% populacji? :) Ale, co jasne masz prawo do własnej opinii, zwłaszcza, że jak mawiał Paulo Coelho: "jeśli debil mówi ci, że jesteś kretynem, to traktuj to jako komplement ;) 

f
fakt
W dniu 22.11.2018 o 20:57, 4literyzzakrzaka napisał:

Czemu wygrało PiS? Wystarczy zerknąć na komentarze :) W normalnym regionie zwolennicy zwycięzców by się cieszyli, a u nas skupiają się na wieszaniu psów na przegranych. Dlaczego? Bo to banda niedojdów, prostaków nieudacznych, którzy g... osiągnęli i z karczemnej zazdrości cieszą się jak deb*** z kręcącej betoniarki, że ci którym było lepiej teraz po 4 literach dostaną :)

Z twojego komentarza wynika jasny wniosek, że jesteś klasycznym mieszkańcem "nienormalnego" regionu świętokrzyskiego, czyli niedojdą, prostakiem, nieudacznikiem, który g... osiągnął i deb***em z kręconej betoniarki.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3