Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból wrastających paznokci. Jak mu zapobiegać? - doradza specjalista podolog.

/KAK/
archiwum

- Kiedyś jedyną formą leczenia było chirurgiczne zrywanie paznokcia. Ta metoda okazała się mało skuteczna. Nie można w ten sposób zlikwidować przyczyny wrastania paznokci. Po odrośnięciu paznokieć zaczyna wrastać ponownie - mówi Estera Giza, jedyny kielecki specjalista podolog. - Teraz proponuje się kilka skutecznych metod leczenia wrastających paznokci. Jednak najnowszym wynalazkiem niemieckiej podologii są klamry drutowe VHO Osthold Perfect. Zrobione z materiału wykorzystywanego w aparatach ortodontycznych.

Klamerka koryguje

Zalety klamer drutowych są niezaprzeczalne - po pierwsze to natychmiastowe ustanie bólu, uniknięcie bolesnych operacji - ważna zaleta nie tylko dla diabetyków. Nie przeszkadzają podczas chodzenia, nie ograniczają sprawności ruchowej.

Klamry drutowe można zakładać nawet wtedy, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokciowego. Podolog zakłada na paznokieć tak zwaną klamrę korygującą. Zabieg jest krótki, bezbolesny. Klamra nie przeszkadza na co dzień. Za to naturlanie zrasta razem z paznokciem. W większości przypadków trzeba więc powtarzać nakładanie klamry. Zabiegi kontynuuje się tak długo, aż problem wrastającego paznokcia zostanie zlikwidowany.

- Zadaniem klamry jest odciągnięcie brzegów paznokcia ku górze i skorygowanie jego dalszego wzrostu - objaśnia podolog, Estera Giza. - Dodatkowo pacjent jest instruowany, w jaki sposób musi zakładać specjalne tampony, nasączone środkiem przeciwzapalnym. Zabieg ten będzie wykonywał sam w domu, już po założeniu klamry VHO Osthold.

Leczniczo i z ozdobą

Klamrę mocuje się pod brzegami paznokcia, w miejscu, gdzie zaczyna on wrastać brzegami w ciało.W tym celu końcówki drutu są odpowiednio kształtowane i dopasowywane do grubości płytki paznokciowej, po obu stronach palca. Haczyk mocuje się pod płytką, drucik odpowiednio przycina i wykańcza oczkiem.
Kluczowym momentem zabiegu jest połączenie obu haczyków za pomocą drucianej pętelki - wtedy ustala się siłę, z jaką klamrą będzie unosiła paznokieć do góry, torując jego nowe koryto rośnięcia. Na ostre końcówki klamry nakłada się specjalną masę, którą można ozdobić, np. cekiną.

Kiedy potrzebne klamry?

Klamry metalowe stosuje się w przypadkach, gdy zawiodły inne sposoby korekcji wrastających paznokci oraz:
w stanach zapalnych wału paznokciowego, przy wrastających paznokciach u diabetyków jako zapobieganie operacji. To metoda stosowana przy braku efektu po wykonaniu operacji oraz przy zaburzeniach wzrostu paznokcia.
Nie stosuje się ich jednak gdy mamy do czynienia ze słabą płytką paznokciową, ze skłonnością do złamań,
przy braku wzrostu paznokcia, oraz przy braku współpracy ze strony pacjenta - gdy ten nie stosuje właściwejpielęgnacji i tamponady w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie