Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bomby domowej roboty" Jacka Sroki

Marta WYŻYKOWSKA
Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu zaprasza na wernisaż wystawy prac jednego z najciekawszych polskich malarzy i grafików ostatnich lat - Jacka Sroki. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 1 kwietnia o godzinie 18.

Jacek Sroka to urodzony w 1957 roku krakowski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. W Krakowie uczył się od najlepszych twórców: uzyskał dyplom z miedziorytu w Pracowni Miedziorytu profesora Mieczysława Wejmana, studiował malarstwo w pracowni kolorysty Jana Świderskiego. Jest wielokrotnym laureatem nagród oraz wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach graficznych, jego prace podziwiano w Toronto, Islandii czy Seulu. W 2001 roku został laureatem nagrody im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawanej przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2008 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wystawę grafik i obrazów jego autorstwa.

Wszystkie prace Jacka Sroki mają dość mroczny i niepokojący charakter, przywodzą na myśl twórczość niderlandzkiego malarza Pietera Breugla. W malarstwie Sroki przeważa metafora i groteska, łączona z elementami współczesnego ekspresjonizmu. Profesor Tomasz Gryglewicz, w eseju komentującym prace artysty, zebrane w albumie "Jacek Sroka" tak pisze o świecie kreowanym przez krakowskiego twórcę: "Klimat prac Jacka Sroki przy pierwszym zetknięciu wydaje się być ponury i groźny. Panoszą się w nich demoniczne moce. Przygnębiający nastrój rozpogadza jednak paradoksalny komizm, towarzyszący nawet najbardziej drastycznym, sadystycznym scenom. [...] Odbiór jego dzieł staje się zajęciem fascynującym, gdyż rozgrywa się na wielu poziomach. Widz po otrzymaniu pierwszego gwałtownego uderzenia "po oczach" ostrymi formami i barwami, może poświęcić się dalszej, spokojniejszej i bardziej intrygującej lekturze obrazu, która wciąga go do tajemniczego świata znaków i przedstawień. Obok sfery wizualnej wyobraźnię odbiorcy rozbudza warstwa semantyczna jego prac. Ważną rolę odgrywa, podobnie jak u surrealistów, często zagadkowy, zaskakujący tytuł obrazu lub grafiki. Sens przedstawienia plastycznego uzupełniają inskrypcje i napisy, nanoszone często na płaszczyznę obrazową."

Wystawę można będzie oglądać do 15 maja. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie