Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boom na koła gospodyń w powiecie kazimierskim. W Sielcu Biskupim powstali "Sielczanie"

Maciej Barwinek
Coraz więcej kół gospodyń w powiecie kazimierskim. Na ostatnim spotkaniu w Kazimierzy Wielkiej zorganizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawili się członkowie aż 39 kół.
Coraz więcej kół gospodyń w powiecie kazimierskim. Na ostatnim spotkaniu w Kazimierzy Wielkiej zorganizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawili się członkowie aż 39 kół.
W pięciu gminach powiatu kazimierskiego działa 39 kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń o takim charakterze, które są zarejestrowane w krajowym rejestrze i otrzymują dopłaty.

Dwa ostatnie lata to rozkwit działalności ludowej. Koła gospodyń wiejskich powstają jak grzyby po deszczu. Motywacją są chęć aktywizacji i dopłaty. W całym powiecie mamy 39 kół i stowarzyszeń, które działają w bardzo podobnej formie i są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym gronie są grupy działające od lat, jak i te nowo powstałe. 23 grupy złożyły wnioski o dopłatę 3 tysięcy złotych, która przysługuje grupom liczącym do 30 osób, zaś 15 ubiegało się o cztery tysiące – tę dopłatę otrzymują grupy liczące od 31 do 75 członków. Kwota łącznej pomocy o jaką wnioskują wynosi 129 tysięcy złotych.

Koła zarejestrowane w agencji restrukturyzacji to:
Gmina Bejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Brończycach, Koło Gospodyń Wiejskich w Kijanach, Koło Gospodyń Wiejskich w Kaczkowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Królewicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Bejscach, Koło Gospodyń Wiejskich Dobiesławice, Koło Gospodyń Wiejskich wsi Czyżowice.

Gmina Czarnocin: Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Cieszkowach, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzyżu, Koło Gospodyń Wiejskich w Stradowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Korycie, Koło Gospodyń Wiejskich w Kolosach, Koło Gospodyń Wiejskich w Będziakach.

Gmina Kazimierza Wielka: Koło Gospodyń Wiejskich w Dalechowicach ,Koło Gospodyń Wiejskich w Chruszczynie Wielkiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzyszkowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Broniszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Wojciechowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Zięblicach.

Gmina Opatowiec: Koło Gospodyń Wiejskich w Rogowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Kamiennej, Koło Gospodyń Wiejskich w Krzczonowie ,, Stokrotki ".

Gmina Skalbmierz: Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie, Koło Gospodyń Wiejskich Szarbia Zwierzyniecka, Koło Gospodyń Wiejskich w Rosiejowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Małoszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Bolowcu, Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylnikach, Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Przybenicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Tempoczów Rędziny, Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku, Koło Gospodyń Wiejskich w Topoli, Koło Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Szczekarzowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Skalbmierzu ,, Skalbmierskie Babeczki" , Koło Gospodyń Wiejskich w Sielcu Biskupim ,, Sielczanie". W gminie Skalbmierz znajduje się jeszcze jedno Koło Gospodyń z Sielca Kolonii, ale obecnie jest ono w trakcie likwidacji.

Najnowszym kołem wpisanym do rejestru 10 października, które powstało w powiecie kazimierskim, są "Sielczanie" z Sielca Biskupiego. Pomysł założenia koła zrodził się przez całkowity przypadek w sklepie ogrodniczym, prowadzonym przez Halinę Marzec, przewodniczącą koła. Na zakupy wybrała się tam obecna sołtys Sielca Biskupiego Beata Jackiewicz i po krótkiej rozmowie obie panie stwierdziły, że w Sielcu przydałoby się koło gospodyń. Decyzja o jego powstaniu zapadła na jednym z sołeckich spotkań. W skład koła wchodzi 29 kobiet oraz 19 mężczyzn, co stanowi aż jedną trzecią mieszkańców wsi.

Ze względu na ilość członków koło gospodyń dostało dotację w wysokości 4 tysięcy złotych, która już została spożytkowana.
- Kupiłyśmy namiot o wymiarach 3x4 metry, który mam nadzieję będzie nam służył przez lata, 20 litrowy elektryczny podgrzewacz jedzenia, porządną paterę, na której będziemy mogły podgrzewać między innymi naleśniki i krokiety, 20 litrowy warnik do gotowania wody na kawę i herbatę, duży garnek, czajnik, różnego rodzaju patelnie, filiżanki i szklanki. Dopłata była bardzo potrzebna, ponieważ startowaliśmy od zera, a dzięki niej możemy bez przeszkód zacząć naszą działalność - mówi nam Halina Marzec. Jeszcze w tym roku "Sielczanie" wezmą udział w Wigilii oraz Jarmarku Bożonarodzeniowym w Skalbmierzu, które odbędą się 15 grudnia. Specjalnie na tę okazję przygotują świąteczne potrawy, których będą mogli spróbować mieszkańcy.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie