Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Branża cementowa a polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Jak bronią się świętokrzyskie cementownie? [ZAPIS TRANSMISJI]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Podczas konferencji w Nowinach
Podczas konferencji w Nowinach Fot. Krzysztof Krogulec
W piątek, 30 lipca, w Woli Murowanej rozmawiano o obronie świętokrzyskich cementowni przed skutkami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Na konferencję w tej sprawie zaprosili, posłowie Mariusz Gosek i Janusz Kowalski oraz członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka. Zapraszamy do oglądania zapisu transmisji.

W piątek, 30 lipca, w Woli Murowanej pod Kielcami politycy Solidarnej Polski przedstawili zagrożenia i program obrony polskich cementowani przed unijnymi regulacjami klimatycznymi. Jak mówili, w związku z restrykcyjną polityką klimatyczną Unii Europejskiej, cementownie mogą w najbliższym czasie zostać zamknięte, a pracę w całym kraju prace może stracić ponad 4 tysiące osób pracujących w tej branży.

- Świętokrzyskie cementownie, taka jak to za nami, już do 2030 roku mogą przestać istnieć. Destrukcyjna polityka klimatyczna Unii Europejskiej doprowadzi do likwidacji tego typu przedsiębiorstw. Tka samo u nas w Świętokrzyskiem, jak i w Opolskiem. Za tym idzie oczywiście likwidacja miejsc pracy. Jako samorządowcy województwa świętokrzyskiego, nie możemy na to pozwolić., stad ta konferencja – mówił Tomasz Jamka - członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
Jak mówił poseł Mariusz Gosek, w sprawie ochrony świętokrzyskich cementowni będzie interweniował w Komisji Europejskiej w Brukseli.

- Do 2030 roku skutki unijnej polityki klimatycznej będą dramatyczne dla polskiej gospodarki. Nie ma na to naszej zgody. Solidarna Polska od początku podkreśla znaczenie suwerenności gospodarczej Polski, dlatego będziemy bronić cementowni oraz miejsc pracy, także tych zakładów znajdujących się w województwie świętokrzyskim, w którym jest najwięcej zakładów cementowych w Polsce – mówił na konferencji poseł Mariusz Gosek.

Posłowie Solidarnej Polski mają udać się do Brukseli, aby rozmawiać o przyszłości polskich cementowni. Planują to na przełomie sierpnia i września bieżącego roku.

Jak mówił poseł ziemi opolskiej Janusz Kowalski, los świętokrzyskich cementowni jest zagrożony poprzez stale rosnące ceny uprawnień do emisji CO 2.
- Aby wyprodukować jedną tonę cementu trzeba zużyć około 0,6 tony emisji CO2. To powoduje, że produkcja cementu, produkcja wapiennicza staje się na terenie Unii Europejskiej nieopłacalna. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że w niedługim czasie będziemy sprowadzać cement i klinkier z Azji czy Białorusi, a polskie zakłady zostaną zamknięte, pracownicy stracą pracę – mówił na konferencji.

Posłowie podkreślili, że tylko w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy na terenie Unii cena emisji jednej tony CO 2 wzrosła o 100 procent - z 27 euro do 58 euro.

- To dramatyczna wiadomość dla świętokrzyskich cementowni, ponieważ ten biznes niebawem może przestać się opłacać. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby cementownie do 2030 roku znikły. Dziś potrzebujemy ponad politycznej zgody, aby ochronić miejsca pracy w tych zakładach – dodał Janusz Kowalski.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie