Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowego muru kościelnego w Bebelnie w gminie Włoszczowa. Wraz z wiosną wznowiono prace. Zobaczcie zdjęcia

Iwona Boratyn
W końcu nadeszła wiosna. Mieszkańcy Bebelna witali radosną porę roku wiadomością, że po zimie wznowiono prace przy budowie nowego muru kościelnego.

Wiosna, nie zawsze była dla wsi szczęśliwa. W czasie potopu szwedzkiego właśnie w okresie Wielkanocy, kościół został zniszczony. I choć pierwszy wiosenny dzień pokropił nas deszczem, nie przeszkodziło to ekipie budowlanej w wykonywaniu schodów. Trwa budowa chodnika. Zmiany są możliwe dzięki hojności mieszkańców Bebelna oraz parafian.

W przeszłości mur stanowił nie tylko ochronę kościoła, ale także cmentarza kościelnego, gdzie znajdowały się płyty nagrobne: Józefa Donacińskiego proboszcza w Bebelnie (zmarł w 1822 roku) oraz Tekli z Czaplickich Jackowskiej (zmarła w 1830 roku). Niestety nie wytrzymały upływu czasu.

Kościół w Bebelnie to perełka architektury drewnianej w regionie. Modrzewiowy, jednonawowy. W 1777 roku dobudowano do świątyni zakrystię i kruchtę. Był on także rozbudowywany w 1901 roku. W ołtarzu głównym z 1894 roku znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny (na zasuwie – drugi patron św. Mikołaj). Na obrazie – zgodnie z relacją księdza Wiśniewskiego - w 1778 roku było 17 wotów (niestety większość z nich zrabowali Moskale w 1794 roku). Ołtarze boczne z XIX wieku fragmentarycznie mają starszą ornamentację. Zabytkowe jest także tabernakulum, na tęczy – krucyfiks, a na wysokości bocznego ołtarza – współczesna figura Matki Bożej Fatimskiej, która tu otaczana jest dużą czcią.

Niegdyś w posadzce nawy tuż przed prezbiterium, znajdowała się szara, marmurowa płyta nagrobna pochodząca z XVII wieku i umieszczona pierwotnie we wcześniejszej świątyni. W każdym z narożników miała one wykute tarcze herbowe. Wiadomo, że przedstawiały one niegdyś czytelne herby - Oksza Gosławskich, Jastrzębiec, Janina i Kolumna. Podczas remontu posadzki, około 1972-1973 roku tablicę przykryto nowymi płytkami i obecnie nie jest widoczna.

Kościół został przewieziony do wsi z Konieczna. Wiemy, że w XV wieku Bebelno też miało kościół drewniany pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja.

Po pożarze około 1511 roku zbudowano nową świątynię. W latach 1548-1618 kościół był on w rękach innowierców. W 1657 roku okolicę spustoszyli Szwedzi, którzy wkroczyli do Bebelna w Wielkanoc i zniszczyli kościół. Świątynia była też kilkakrotnie rabowana. Z początkiem XVIII wieku zaszła konieczność budowy nowej. Jej fundatorami w 1745 roku byli Antoni i Karol Bystrzanowscy, dziedzice Bebelna.

Bebelno należało do rodu Długoszów, z którego pochodził historyk Jan Długosz. Pisze ksiądz Jan Wiśniewski w swej monografii o kościołach diecezji: „Parafia istnieje w XV wieku. Bebelno należało do Jana Długosza, ojca historyka; w połowie XV wieku ma tę wieś najstarszy z jego sześciu synów Janów – Jan Długosz."

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie