Budowa obwodnicy Morawicy idzie pełną parą. W piątek, 18 grudnia otworzą ważne skrzyżowanie. Zobaczcie zdjęcia i film z placu budowy

Paulina Baran
Paulina Baran
Aleksander Piekarski
Udostępnij:
Przed najbliższym weekendem na budowie obwodnicy Morawicy planowana jest zmiana organizacji ruchu, która ułatwi komunikację lokalną przed świętami. Ponownie możliwy będzie dojazd ulicą Żeromskiego w Bilczy do wschodniej jezdni drogi krajowej numer 73, a ulica Szkolna skomunikowana zostanie z nowowybudowaną drogą dojazdową. Ruch na drodze krajowej numer 73 Kielce - Tarnów odbywał się będzie na dotychczasowych zasadach - wschodnią jezdnią obwodnicy w obu kierunkach. Wiosną szykują się jednak kolejne utrudnienia dla kierowców.

W piątek, 18 grudnia 2020 planowane jest tymczasowe otwarcie przejazdu przez zamknięte obecnie skrzyżowanie drogi krajowej numer 73 z ulicą Żeromskiego w Bilczy w obszarze przebudowywanej zachodniej jezdni obwodnicy. Kierowcy, którzy korzystali z objazdu będą mogli dojechać bezpośrednio z ulicy Żeromskiego do wschodniej jezdni drogi krajowej numer 73.

Powrót do prac w tym miejscu nastąpi wiosną
Rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec-Buras informuje, że na skrzyżowaniu wykonane zostały prace związane z przełożeniem mediów i ułożona została w części warstwa wyrównawcza pod nawierzchnię, roboty bitumiczne w tym miejscu kontynuowane będą wiosną przy odpowiednich warunkach pogodowych. Wtedy skrzyżowanie zostanie ponownie zamknięte. Udostępniony od piątku przejazd należy traktować jako tymczasowy i pokonywać ostrożnie odcinek pozostającego w budowie skrzyżowania.

Niebawem zamknięty zostanie wyjazd z ulicy Szkolnej na drogę krajową
- Jednocześnie w związku z postępem prac przy przebudowie zachodniej jezdni i budowie dróg dojazdowych po zachodniej stronie ciągu głównego obwodnicy Morawicy stopniowo wdrażana będzie docelowa organizacja ruchu lokalnego polegająca na likwidacji bezpośrednich tymczasowych połączeń dróg lokalnych ze wschodnią jezdnią drogi numer 73. Drogi lokalne podłączane będą do nowych dróg dojazdowych, które docelowo skomunikowane będą z nowymi skrzyżowaniami z droga krajową numer 73. W grudniu planowane jest połączenie ulicy Szkolnej z nową drogą dojazdową i włączenie ich w drogę krajową 73 w śladzie docelowej organizacji ruchu czyli poprzez skrzyżowanie z ulicą Żeromskiego. Dotychczasowy wyjazd z ulicy Szkolnej na drogę krajową zostanie zamknięty. Podobne zmiany organizacji ruchu lokalnego wprowadzane będą stopniowo po wykonaniu kolejnych odcinków warstw nawierzchni na jezdni zachodniej obwodnicy i na drogach dojazdowych - informuje Małgorzata Pawelec.

Szczegóły inwestycji
Inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za około 78 milionów złotych realizowana jest od 2018 roku w trybie projektuj i buduj, dlatego wykonawca - konsorcjum z liderem Mostostal Warszawa - najpierw przystąpił do wykonania optymalizacji projektowych i uzyskania dla nich decyzji potrzebnych do kontynuacji robót budowlanych. W I etapie obwodnica Morawicy budowana będzie w śladzie istniejącej drogi krajowej numer 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem lokalnym podmiejskim i tranzytowym ciężkim odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko i Tarnów. Nowy odcinek drogi krajowej numer 73 o długości 4,2 kilometra od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica będzie miał dwie jezdnie i status drogi GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Nowa jezdnia powstanie po wschodniej stronie tej istniejącej, a po przełożeniach ruchu prawa jezdnia zostanie przebudowana. W ramach zadania powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (dwa z drogami powiatowymi, dwa z drogami gminnymi), kładka dla pieszych w miejscowości Bilcza oraz drogi dojazdowe. Przebudowana będzie związana z drogą infrastruktura. Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych począwszy od podpisania umowy, a to oznacza, że inwestycja powinna zakończyć się w pierwszej połowie 2022 roku. Docelowo obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała ponad 8 kilometrów. W drugim etapie inwestycji droga biec będzie po nowym śladzie. Trwa aktualizacja koncepcji programowej dla tego etapu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie